Marja Björk & Clara Blomqvist : Åke Blomqvist

29,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AKE--BEC092
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Legendaarinen Åke Blomqvist opetti suomalaisia tanssimaan hämmästyttävän pitkän uransa aikana ja vaikutti koko kansan tapakulttuuriin.

Åke Blomqvist opetti tanssia uskomattomat 70 vuotta. Ei ole liioiteltua sanoa, että tämä mies opetti Suomen kansan tanssimaan.

Miljoona suomalaista seurasi televisiosta hänen johtamiaan Lauantaitansseja; ohjelman mukaan ajoitettiin niin lehmien lypsy kuin saunassa käynti. Linnan juhlissa tarvittavaa tanssitaitoa hän opetti kadeteille vuodesta 1946 vuoteen 2013, kokonaista 67 vuotta.

Discotanssien opetusvideota on katsottu internetissä satoja miljoonia kertoja Blomqvist oli helppo tunnistaa; ulkoasu oli aina moitteeton solmioineen ja kangasnenäliinoineen. Todellinen maailmanmies puhui yhtä kunnioittavalla tavalla niin kuninkaallisille kuin kansanihmisille. Tanssinopetuksen lisäksi hän uurastikin väsymättä tapakasvatuksen hyväksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarja Björk & Clara Blomqvist
Teoksen nimiÅke Blomqvist
Avainsanattanssinopettajat, opetusneuvokset, yrittäjät, tanssi, historia, Suomi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja