Pascal Engman : Rottakuningas
Alkaen 22,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1448946

Pascal Engmanin Rottakuningas pureutuu naisvihaan ja murhiin nykypäivän Ruotsissa, pitäen lukijan otteessaan intensiivisellä kerronnallaan. Vanessa Frankin tutkimukset paljastavat synkkiä yhteisöjä ja riipaisevia rikoksia, jotka saavat sydämen pamppailemaan.
Kenelle: aikuisille rikosromaanien ystäville
Takakansi
»KIRJA, JOKA ON PAKKO LUKEA. VIE MUKANAAN ENSIMMÄISELTÄ SIVULTA VIIMEISELLE ASTI.» – Camilla LäckbergNuori Emelie Rydén oli päättänyt erota vankilassa istuvasta ulkomaalaistaustaisesta miehestään. Miehen vankilalomien jälkeen Emelie löytyy kotoaan julmasti puukotettuna. Poliisi Vanessa Frankilla on kuitenkin aavistus, ettei ilmeinen ratkaisu osui oikeaan. Avukseen tutkinnassa hän saa entisen eliittisotilaan Nicolas Paredesin, johon hän oppi luottamaan Chileen liittyvää rikostapausta selvitellessään.
Feministisessä Ruotsissa leviää verkon kätköissä naisviha. Tähän yhteisöön kuuluvat miehet kokevat naisten hyljeksivän heitä ja käyttävät itsestään nimeä incel, joka viittaa vastentahtoiseen selibaattiin. Kun katkeruus muuttuu toiminnaksi, on monen henki vaarassa.
Esittely
”Kirja, joka on pakko lukea. Vie mukanaan ensimmäiseltä sivulta viimeiselle asti.” - Camilla LäckbergTukholman poliisissa työskentelevä komisario Vanessa Frank kohtaa naistenmurhien sarjan, joka puistattaa parkkiintuneintakin lainvalvojaa.
Nuori Emelie Rydén oli päättänyt erota vankilassa istuvasta ulkomaalaistaustaisesta miehestään. Nyt Emelie löytyy kotoaan julmasti puukotettuna. Komisario Frankilla on kuitenkin tunne, että ilmeinen ratkaisu ei osu oikeaan. Tutkinnan avuksi hän saa entisen eliittisotilaan Nicolas Paredesin, johon hän oppi luottamaan Chileen liittyvää rikostapausta selvitellessään.
Feministisessä Ruotsissa leviää verkon kätköissä myös naisviha. Tähän yhteisöön kuuluvat miehet kokevat naisten hyljeksivän heitä ja käyttävät itsestään nimeä incel, joka viittaa vastentahtoiseen selibaattiin. Kun katkeruus ja naisen puute muuttuu toiminnaksi, on monen henki vaarassa.
Chileläis-ruotsalainen Pascal Engman (s. 1986) tunnetaan voimakkaan yhteiskunnallisista jännitysromaaneistaan. Hän debytoi toiminnantäyteisellä teoksella Patriootit (suom. 2019). Seuraava, osin Chileen sijoittuva trilleri Polttava maa (suom. 2020) käynnisti komisario Vanessa Frankista kertovan sarjan, jota Rottakuningas (2020, suom. 2021) jatkaa. Entinen Expressen-lehden toimittaja Engman kirjoittaa vetävää, napakan kyynistä tekstiä, joka pitää lukijaa tiukasti otteessaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Pascal Engman |
| Muut tekijät | Pekka Marjamäki |
| Teoksen nimi | Rottakuningas |
| Sijainti | Paikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä |
| Kustantaja | Werner Söderström Osakeyhtiö |
| Painovuosi | 2021 |
| Painos | 1 |
| Sidonta | Sidottu kansipaperein (kovakantinen) |
| Sivumäärä | 470 |
| Alkuteos | Råttkungen |
| Kieli | suomi |
| Sarja | [Vanessa Frank] 2 |
| ISBN | 9789510451311 |
| Takateksti | ”Kirja, joka on pakko lukea. Vie mukanaan ensimmäiseltä sivulta viimeiselle asti.” – Camilla Läckberg Tukholman poliisissa työskentelevä komisario Vanessa Frank kohtaa naistenmurhien sarjan, joka puistattaa parkkiintuneintakin lainvalvojaa. Nuori Emelie Rydén oli päättänyt erota vankilassa istuvasta ulkomaalaistaustaisesta miehestään. Nyt Emelie löytyy kotoaan julmasti puukotettuna. Komisario Frankilla on kuitenkin tunne, että ilmeinen ratkaisu ei osu oikeaan. Tutkinnan avuksi hän saa entisen eliittisotilaan Nicolas Paredesin, johon hän oppi luottamaan Chileen liittyvää rikostapausta selvitellessään. Feministisessä Ruotsissa leviää verkon kätköissä myös naisviha. Tähän yhteisöön kuuluvat miehet kokevat naisten hyljeksivän heitä ja käyttävät itsestään nimeä incel, joka viittaa vastentahtoiseen selibaattiin. Kun katkeruus ja naisen puute muuttuu toiminnaksi, on monen henki vaarassa. |
| Kunto | Uusi (K5-) |
| Kansipaperin kunto | Erinomainen tai virheetön (korkeintaan hyvin pientä käytön jälkeä) |
| SKU | 1448946 |
| Korkeus (mm) | 222 |
| Syvyys (mm) | 142 |
| Paksuus (mm) | 39 |
| Paino (g) | 606 |
| Verokanta | ALV 14 % |
