Günter Grass : Grimmin sanat

As low as 17.00 €
Only %1 left
SKU
P-GRIM-A6952F
See all options

Vuonna 1838 Grimmin veljeksille Jacobille ja Wilhelmille ehdotettiin kunnianhimoista hanketta laatia saksan kielen sanakirja. He kävivät työhön täynnä intoa. Aberwitz, Angesicht, Atemkraft – he keräsivät ahkerasti sanoja ja lainauksia, muutamassa vuodessa pitäisi tulla valmista. Barfuß, Bettelbrief, Biermörder – he tutkivat perusteellisesti sanojen alkuperiä ja käyttötapoja. Capriolen, Comödie, Creatur – elämänsä lopussa he olivat saaneet läpikäytyä vain muutaman kirjaimen. Kaiken kaikkiaan sanakirjaa tehtiin toistasataa vuotta.

Günter Grass kertoo Grimmin veljesten elämän ainutlaatuisella tavalla, kuin rakkaudentunnustuksena saksan kielelle ja sanoille joista se koostuu. Hän kirjoittaa satuveljesten vaiheista, heidän äärettömästä hankkeestaan ja aikalaisista: Grimmien perheistä, kustantajista, ystävistä, ihailijoista ja halveksijoista. Leikkisän virtuoosisesti Grimmin sanat kulkee kielessä ja Saksan historiassa kuningas- ja ruhtinaskuntien ajoista demokratian ensi vaiheisiin. Sekä menneiden aikojen poliittisista taisteluista että arjen huolista Grass rakentaa siltoja omaan aikaansa. Täten Grimmin sanat on samalla Grassin muistelutrilogian kolmas osa, jossa hän kertoo toiminnastaan politiikassa ja julkisuudessa. Kirjan on mestarillisesti suomentanut Oili Suominen.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja