Heikki Nevala & S Mörður & Tarja Pasanen & Venla Lintunen & Ville Hankipohja & Vilhelm Sysi & Miska Räsänen & Seppo Kallio & Timo Arna : Viimeinen aalto

As low as €13.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-VIIM-1E5CBC
See all options
This summary was created using AI. This feature is still under development, but it aims to provide concise and easily understandable information about products.
Fiki-maskotti

Viimeinen aalto : Tarinoita pandemioista introduces imaginative speculative fiction stories inspired by global pandemics, showcasing the creativity of the La Ciska group authors.

Kenelle: For fans of speculative fiction, pandemic-inspired stories, and fantasy or sci-fi short stories.

Vuosi 2020 sai yhdeksän La Ciska -ryhmän kirjoittajaa tarttumaan kynään ja kokoamaan novelliantologiaa, jonka tekstit ovat saaneet inspiraationsa koronaviruksen aiheuttamasta maailmanlaajuisesta katastrofista.

Viimeinen aalto -antologian tarinat eivät kuitenkaan rajoitu vuoden 2020 todellisuuteen tai edes maapallolle, vaan mielikuvitus lennättää lukijan spekulatiivisiin maailmoihin, joissa voi tavata kauhunsekaisia kansalaisia, noitia ja kyborgeja.

Antologian ovat toimittaneet Ville Hankipohja, Seppo Kallio ja Venla Lintunen.

Novellit: Heikki Nevala: Tempo robota, Mörður: Stryk - kyborgikomentaja, Tarja Pasanen: Kantaja, Venla Lintunen: Myrkyllinen Sevemino, Ville Hankipohja: Tulevaisuudessa kukaan ei osaa ennustaa, Vilhelm Sysi: Loukussa, Miska Räsänen: Kaikki palaa, Seppo Kallio: Paranormaalit pyjamapäivät, Timo Arna: Immuunit.

Heikki Nevala (s. 1982) on alkujaan eteläpohjalainen, sittemmin lieksalaistunut kirjoittaja. Häneltä on julkaistu puolisensataa novellia eri lehdissä ja antologioissa. Nevalan esikoisteos, novellikokoelma Arvet, ilmestyi vuonna 2010. Häneltä on julkaistu myös lapsille suunnattu tietokirja Tutut oudot eläimet: 100+3 asiaa joita et eläinkunnasta tiennyt (yhdessä kuvittaja Carlos da Cruzin kanssa, 2015). Useimmiten Nevala kirjoittaa tarinoita, joihin tavalla tai toisella liittyy yliluonnollisia kauhuelementtejä, hieman harvemmin fantasiaa ja scifiä.

Mörður (s. 1979) on Lapista kotoisin oleva aivotutkija ja psykofyysikko, joka lukee vapaa-ajallaan mieluiten scifi- ja fantasia-aiheisia sarjakuvia.

Tarja Pasanen on helsinkiläistynyt kirjoittaja ja elokuvaihminen, joka opettaa suomea työkseen. Hän on kirjoittanut draamatekstejä, kuten lyhytelokuvakäsikirjoituksia ja näytelmän, sekä spekulatiivisia novelleja ihmisistä, eläimistä ja kaikesta niiden väliltä.

Venla Lintunen (s. 1990) on jyväskyläinen kirjoittaja, jolta on julkaistu kymmenkunta spekulatiivisen fiktion novellia ja sarjakuvaa eri antologioissa ja lehdissä. Hänen novellinsa Järviveli Pimeyden reunalla -antologiassa sijoittui vuonna 2012 Atorox-kilpailussa 6. sijalle.

Ville Hankipohja on kirjoittanut tarinoita ja suunnitellut pelejä koko ikänsä. Hän on luonteeltaan tarinankertoja ja koulutukseltaan ohjelmoija. Ville on julkaissut omakustanteena Valvojat -romaanin, jonka kiehtova maailma laajenee hiljalleen.

Vilhelm Sysi on taiteellinen sivuaskel. Antologian novelli on hänen ensimmäinen ja ehkä myös viimeinen teoksensa. Kukaan ei varsinaisesti tiedä, kuka on kyseessä. Villeimpien - joskin suhteellisesti varsin kilttien - huhujen mukaan hän on Jyväskylän Säynätsalossa vuonna 2017 karannut maatiaiskissa Oskari, joka päätti Kurt Vonnegutia luettuaan ryhtyä kirjailijaksi.

Miska Räsänen (tai olenbluu) on savolainen kirjoittaja, jonka tekstejä on joissain antologioissa, muutamassa zinessä ja omakustanne e-kirjana. Silloin kun ei kirjoita, Räsänen tuskastelee sen kanssa, että pitäisi kirjoittaa. Hänellä on kotona kaksi traakkipuuta, jotka molemmat ovat erityisen hupaisaa seuraa.

Seppo Kallio on jyväskyläläinen, jonka novelleja on julkaistu erinäisissä lehdissä ja antologioissa. Hän on kiinnostunut erityisesti luonnossa esiintyvistä spefihiukkasista.

Timo Arna (s. 1966 Kittilässä) on Jyväskylässä asuva ammattinörtti. Hän kirjoittaa scifi-, fantasia- ja kauhunovelleja. Hänen kirjoittamiaan haikurunoja ja piirtämänsä sarjakuva on julkaistu Alienisti-lehdessä.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorHeikki Nevala & S Mörður & Tarja Pasanen & Venla Lintunen & Ville Hankipohja & Vilhelm Sysi & Miska Räsänen & Seppo Kallio & Timo Arna
TitleViimeinen aalto
KeywordsPandemia, spefi, SciFi, Fantasia, La Ciska
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja