Marja Jalava : Minä ja maailmanhenki : Moderni subjekti kristillis-idealistisessa kansallisajattelussa ja Rolf Lagerborgin kulttuuriradikalismissa n. 1800-1914

€30.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-MINA-F10784
See all options
This summary was created using AI. This feature is still under development, but it aims to provide concise and easily understandable information about products.
Fiki-maskotti

Marja Jalavan teos tarkastelee modernin subjektin ja kansallisajattelun kehitystä autonomian ajan Suomessa korostaen filosofisten ja aatehistoriallisten kysymysten roolia yksilöllisyyden ja yhteisöllisyyden muodostumisessa. Kirjassa tuodaan esiin, miten kristillis-idealistiset kansallisajattelijat ja kulttuuriradikaali Rolf Lagerborg kohtasivat murrosvaiheessa olevassa yhteiskunnassa.

Suitable for: Kiinnostaa filosofian, kulttuurihistorian ja kansallisvaltioiden aatehistorian tutkijoita ja harrastajia.

More Information
Categories
AuthorMarja Jalava
TitleMinä ja maailmanhenki : Moderni subjekti kristillis-idealistisessa kansallisajattelussa ja Rolf Lagerborgin kulttuuriradikalismissa n. 1800-1914
SKUP-MINA-F10784
Keywordsfilosofi, kultur, nationalstat, Rolf Lagerborg
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja