Maryan Abdulkarim & Eveliina Talvitie : Noin 10 myyttiä feminismistä

€18.80
In stock
Only %1 left
SKU
P-NOIN-5FCB6C
See all options
This summary was created using AI. This feature is still under development, but it aims to provide concise and easily understandable information about products.
Fiki-maskotti

Explore common myths about feminism and their roots through the sharp analysis of Maryan Abdulkarim and Eveliina Talvitie. (In Finnish)

Kenelle: For those interested in feminism, equality, and societal issues. (In Finnish)

Kaksi erilaista elämää. Kaksi suomalaista naista. Molemmista tuli isona feministi.

Maryan Abdulkarim ja Eveliina Talvitie ovat kohdanneet paljon sitkeästi eläviä feminismiin liittyviä uskomuksia ja hokemia, joista useat eivät pidä paikkaansa. Toisin sanoen kyse on eräänlaisista myyteistä.

Tässä kirjassa nuo myytit murretaan, kuoritaan ja pilkotaan paloiksi. Tarjolla on herkullisia väitteitä ja sitäkin herkullisempia vastaväitteitä.

Tämä kirja on ajattelevien ja kysyvien ihmisten kirja kaltaisilleen: ”Kuka nyt helppoa haluaa, kun voi saada haastavaa.”

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorMaryan Abdulkarim & Eveliina Talvitie
CoauthorsEveliina Talvitie & Jyri Pitkänen
Co-authorsPhotographs by: Jyri Pitkänen
TitleNoin 10 myyttiä feminismistä
Keywordstasa-arvokasvatus, feminismi, tasa-arvo
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja