Michael Wallner : Pariisin huhtikuu

€5.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-PARI-973683
See all options

Pariisi keväällä 1943. Sodan järjettömyydet kestääkseen nuori saksalaiskorpraali Roth viettää kaksoiselämää: päivisin hän työskentelee miehittäjien palveluksessa, mutta livahtaa iltaisin ulos kiihkeään kevääseen siviilivaatteissa kuin kuka tahansa nuorukainen.

Eräänä iltana hän näkee kujalla antikvariaatin edessä naisen, joka istuu kivellä lukemassa. Siinä on Chantal, kirjakauppiaan tytär. Rakkaus kirjoihin ja vanhaan Pariisiin yhdistää heitä, tunteet ovat molemminpuolisia, luonnollisia, oikeita. Mutta sitä he eivät tiedä, että toinen heistä on Gestapon tulkki ja toinen kuuluu vastarintaliikkeeseen.

Itävaltalaissyntyinen, nykyään Berliinissä asuva Michael Wallner (s. 1958) on paitsi kirjailija, myös näyttelijä ja ohjaaja. Hänen romaaninsa rakkaudesta keskellä historian myllerrystä on myyty 19 maahan.

Suomentanut Marja Kyrö

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorMichael Wallner
CoauthorsMarja Kyrö
TitlePariisin huhtikuu
Original titleApril in Paris
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja