Rudyard Kipling & Aleksander Lindeberg : Rikki-tikki-tavi

€11.00
In stock
Only %1 left
SKU
P-RIKK-43F7E5
See all options

Rik-tik-tiki-tiki-tsk!" Mungojen sotahuuto

Rikki-tikki-tavi on varmasti maailman kuuluisin mungo. Rudyard Kiplingin Viidakkokirjoista tutun tarinan nuori mutta rohkea sankari menettää kotinsa tulvan mukana. Uuden kodin utelias mungonuorukainen löytää seudulle vastikään muuttaneiden ihmisten luota. Näiden tontilla majailee kuitenkin kaksi valtavaa kobraa, Nag ja Nagaina, jotka puolustavat raivokkaasti reviiriään. Mutta Rikki-tikki tietää että mungon elämäntehtävä on tapella käärmeiden kanssa ja voittaa ne. Kobratkin tietävät tämän, ja puutarhan herruudesta käydään hurja taistelu. Perheen uusi lemmikki osoittautuu varsinaiseksi hengenpelastajaksi ja vartijaksi vailla vertaa.

Nobel-palkitun Rudyard Kiplingin (1865–1936) Intiaan sijoittuvat seikkailut ovat maailmankirjallisuuden tunnetuimpia lastenkirjoja. Jännittävät, syvämietteiset ja hienon huumorin sävyttämät tarinat ovat alusta asti olleet myös aikuisten suosiossa. Rikki-tikki ja muut sankarit ovat yhä yhtä elinvoimaisia ja viehättäviä kuin ensi kerran ilmestyessään vuosina 1894–95.

Aleksander Lindeberg (s. 1917) alkoi 1960-luvulla työstää sadulle kuvitusta, mutta hanke jäi kesken. Nyt nuo taidokkaat työt pääsevät päivänvaloon. Mustavalkoiset, vahvat ja rouheat piirroskuvat tavoittavat mestarillisesti mungon olemuksen ja tarinan hengen.

Aleksander Lindeberg tunnetaan erityisesti Yrjö Kokon saturomaanin Pessi ja Illusia ja Martti Haavion Kalevalan tarinoiden kuvituksesta. Hänet on palkittu kahdesti Rudolf Koivu -tunnustuksella. Syksyllä 2005 Aleksander Lindebergistä tuli ensimmäinen Kieku-palkinnon voittaja. "Hänen tuotantonsa on monipuolisen tyylitaiturin pitkä elämäntyö", kirjoitettiin palkinnon perusteluissa.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorRudyard Kipling & Aleksander Lindeberg
TitleRikki-tikki-tavi
Original titleRikki-tikki-tavi
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja