Tietäjä 1908-1910, Teosofinen Aikakauskirja

€40.10
In stock
Only %1 left
SKU
P-TIET-64BADB
See all options
This summary was created using AI. This feature is still under development, but it aims to provide concise and easily understandable information about products.
Fiki-maskotti

Discover a unique compilation of articles from the early years of Finnish theosophy, featuring texts by Pekka Ervast and H. P. Blavatsky. This collection offers insight into the development of esoteric traditions in Finland in the early 20th century.

Kenelle: For readers interested in theosophy, christosophy, and esotericism

Kopioitsijan / tekijän sanat:

Tietäjä, Teosofinen Aikakauskirja, toimittaja Pekka Ervast, ilmestyi vuosina 1908–1920.

Tietäjän julkaisuperiaatteista on vuoden 1908 N:o 1 kansilehdessä seuraava maininta: „Teosofinen Seura ei semmoisenaan ole vastuunalainen tässä aikakauskirjassa esitetyistä mietteistä ja mielipiteistä. Allekirjoitetuista artikkeleista vastaa kukin kirjoittaja itse, muista toimitus. – – Nimettömiä lähetyksiä ei paineta. Salanimeä voi käyttää, mutta toimitukselle on ilmoitettava oikea nimi.“

Koosteeseen on pyritty kopioimaan kaikki lehdissä 1908–1910 olevat Pekka Ervastin ja H. P. Blavatskyn kirjoitukset.

Kysymyksiä ja vastauksia sekä Lasten kysymyksiä -otsikon alla olevat vastaukset ovat sisällysluettelon mukaan Pekka Ervastin käsialaa. Tien varrelta -kirjoitukset, joka osuus on melko laaja, on otettu koosteeseen kokonaisuudessaan, sillä niistä saa käsitystä Teosofisen Seuran ja etenkin suomalaisten teosofien käytännön toimista. Otsikoiden Kirjallisuutta ja Toimitus alla olevia artikkeleita ja tiedonantoja on myös mukana, sillä ilmeisesti ne ovat ainakin osin Pekka Ervastin laatimia, samoin ehkä jotkut nimimerkillä varustetut.

Muutama Annie Besantin, Teosofisen Seuran Presidentin kirjoitus on kopioitu kokonaan, ja joistakin hänen, sekä hänen työparinsa C. W. Leadbeaterin artikkeleista on laadittu typistetty kuvaus. Muiden kirjoittajien sekä käännöksien osalta on koosteeseen otettu vain otsikko ja tekijä.

Kirjoitukset ja otsikot ovat koosteessa siinä järjestyksessä jossa ne lehdissäkin ovat. Muun tekstin lomassa olevat Pekka Ervastin Toimittajalta ym. -kirjoitukset sijoittuvat luontevasti myös julkaisuajan tapahtumiin.

Tietäjistä 1908–1914 on myynnissä v. 1992–2012 otettuja näköispainoksia. Tietäjän kaikki vuosikerrat ovat imuroitavissa Kansalliskirjaston digitaalisista kokoelmista.

Koosteessa on Tietäjissä oleva teksti välimerkkeineen sekä ilmiselvine painovirheineen pyritty säilyttämään sellaisena kuin se on. Joitakin oudoilta tuntuvia sanoja tai taivutusmuotoja ei voi varmasti edes päätellä painovirheeksi, eikä lukija toivone, että joku esiajattelija olisi muokannut hänen omaksuttavakseen omien tulkintojensa mukaista tekstiä.

Jaakko Kesävuori

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
Co-authorsEdited by: Pekka Ervast
Compiled by: Jaakko Kesävuori
TitleTietäjä 1908-1910, Teosofinen Aikakauskirja
KeywordsPekka Ervast, kristosofia, teosofia
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja