Ulla-Mari Kivi : Veitsenteroittaja ja muita kertomuksia

Ulla-Mari Kivi's short story collection captures life and inner truths in the northern regions with deeply human tales.
Veitsenteroittaja ja muita kertomuksia on novellikokoelma, jonka tarinoista osa sijoittuu pohjoiseen, Novellien henkilöt ovat lähellä lukijaa. He tekevät ratkaisuja, jotka ovat heille tärkeitä, joskus suorastaan välttämättömiä. Voiko omatunnon kanssa neuvotella? Mitä tapahtuu, jos herättää nukkuvan sellistin? Kannattaako heittäytyä hulluksi? Ja kuka on veitsenteroittaja?
Ulla-Mari Kivi on Ylivieskassa asuva Alavieskan kirjastotoimenjohtaja. Hän on koulutukseltaan filosofian maisteri. Hänen aiemmat teoksensa ovat Kahvinkeittäjä ja muita kertomuksia, 2016 ja Jääkaapinsulattaja ja muita kertomuksia, 2017. Hänen tekstejään on julkaistu myös antologioissa. Hän on kirjoittanut myös kolme pienoisnäytelmää. Hän on toiminut myös sanomalehden kolumnistina.
* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.
Categories | |
---|---|
Author | Ulla-Mari Kivi |
Title | Veitsenteroittaja ja muita kertomuksia |
Keywords | Lappi, Pohjois-Pohjanmaa, novellit, tarinat |