Esko Seppänen : Hullun rahan tauti : kapitalismin musta syksy

As low as €6.50
In stock
Only %1 left
SKU
P-HULL-F297A9
See all options

Raha on kuin veri, jonka pitää olla jatkuvassa kierrossa. Wall Street on ollut kapitalismin sydän, joka ei enää pumppaa rahaa kiertoon. Maailmatalous on potilas, joka kituu ja riutuu.

On aloitettu elvytys; hullun rahan taudin aiheuttanutta velkaantumista hoidetaan lisävelalla. HULLUN RAHAN TAUTI -kirjassa kysytään, tehoaako hoito vai syntyykö ruma ruumis.

Seuraako vuoden 2008 mustaa syksyä musta vuosi 2009? Kuka keinotteli, kenen on syy, kuka maksaa"

Esko Seppänen selvittää Tammen Huutomerkki-sarjan kirjassa HULLUN RAHAN TAUTI mustan syksyn 2008 tapahtumia ja niistä aiheutuneiden pankki-, raha-, finanssi- ja velkakriisien sekä koko maailmantalouden syöksyn syitä. Syyt löytyvät Yhdysvaltojen halvasta ja löysästä rahasta, ylivelkaantumisesta ja globalisaatiosta. Avainsanoja ovat velkojen arvopaperistaminen, johdannaiset ja velkavipu, joita käytettiin ylisuurten voittojen ja pankinjohtajien bonusten metsästykseen.

* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.

More Information
Categories
AuthorEsko Seppänen
TitleHullun rahan tauti : kapitalismin musta syksy
Keywordsrahapolitiikka, taloudelliset kriisit, kapitalismi, kansainvälinen talous
☎ +358 40 541 9287 (weekdays from 8:00 to 15:00)
Copyright © Finlandia Kirja