Esko Seppänen : Hullun rahan tauti : kapitalismin musta syksy

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HULL-F297A9
Katso kaikki vaihtoehdot

Raha on kuin veri, jonka pitää olla jatkuvassa kierrossa. Wall Street on ollut kapitalismin sydän, joka ei enää pumppaa rahaa kiertoon. Maailmatalous on potilas, joka kituu ja riutuu.

On aloitettu elvytys; hullun rahan taudin aiheuttanutta velkaantumista hoidetaan lisävelalla. HULLUN RAHAN TAUTI -kirjassa kysytään, tehoaako hoito vai syntyykö ruma ruumis.

Seuraako vuoden 2008 mustaa syksyä musta vuosi 2009? Kuka keinotteli, kenen on syy, kuka maksaa"

Esko Seppänen selvittää Tammen Huutomerkki-sarjan kirjassa HULLUN RAHAN TAUTI mustan syksyn 2008 tapahtumia ja niistä aiheutuneiden pankki-, raha-, finanssi- ja velkakriisien sekä koko maailmantalouden syöksyn syitä. Syyt löytyvät Yhdysvaltojen halvasta ja löysästä rahasta, ylivelkaantumisesta ja globalisaatiosta. Avainsanoja ovat velkojen arvopaperistaminen, johdannaiset ja velkavipu, joita käytettiin ylisuurten voittojen ja pankinjohtajien bonusten metsästykseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja