Ewa Eerikäinen-Rucinska : Olen muukalainen
Asutte vieraassa maassa ja yritätte kotiutua. Joudutte opettelemaan kaikki asiat alusta, ja se ei aina ole helppoa. Kaikki ihmiset ovat sisimmässään samanlaisia, ainoastaan taustamme on erilainen. Meillä on oma ulkonäkömme, puhetyylimme ja tapamme ajatella. Me kaikki olemme samaa rotua, ihmisiä. Meillä on samanlaiset tunteet ja tarpeet. Olemme iloisia kun on hauskaa ja itkemme kun on surun aika.
Omistan tämän kirjan kaikille ulkomaalaisille, jotka ovat kohdanneet samanlaisia ongelmia kuin minä sekä kaikille niille, jotka ovat tulleet Suomeen joko pakolaisina, siirtolaisina tai naimisiin menon kautta.
Tämä kirja on minun tarinani tähän päivään saakka. Kirjoittaminen on auttanut itseäni ymmärtämään, kuka olen.
* The description may refer to a different version of the product. Details mentioned in the description, such as accessories, may not be part of the product you have selected. For detailed information about the product you have selected, please refer to the feature list below.
Categories | |
---|---|
Author | Ewa Eerikäinen-Rucinska |
Title | Olen muukalainen |
Keywords | muistelmat, maahanmuuttajat, ulkomaalaiset, joutsenolaiset |