A. I. Routio : Minne menet, kuvataide? : pahaa puhetta uusista ismeistä

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MINN-045B3C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

A. I. Routio pureutuu nykytaiteen ilmiöihin, kritisoiden rohkeasti uusien taidesuuntien pinnallisuutta ja perinteisen kuvataiteen unohtumista.

Minne menet, kuvataide? Pahaa puhetta uusista ismeistä

"Varsinaiset taiteilijat ovat kuolemassa sukupuuttoon... ne, joiden maailma on liian rikas mahtuakseen nonfiguraatiivisten salamerkkien pelkistettyyn kieleen" — terävin ja jopa purevin sanoin kirjoittaja ilmaisee kantansa nykytaiteen pöyhkeilevästä pinnallisuudesta, nykytaiteilijoiden mielikuvituksen köyhtymisestä ja nykytaideyleisön liiallisesta alttiudesta ymmärtää geometrisia pintakuvioita. Suuresti pahoitellen hän toteaa aikamme taiteen ylenkatseellisen suhtautumisen vanhaan kuvalliseen taiteeseen. Pahaa aavistaen hän kysyy, onko kuvataide planeettojen välisellä lennollaan eksynyt tilaan, josta ei ole paluuta. A. I. Routio on uskaltanut arkalauontoiselle alueelle, ei seikkailijana, vaan rehellisesti vakuuttuneena siitä, että jotakin on tehtävä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäA. I. Routio
Teoksen nimiMinne menet, kuvataide? : pahaa puhetta uusista ismeistä
SKUP-MINN-045B3C
Avainsanattaide, kuvataide
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja