Äänet myöhässä : Suomalaisia kuunnelmia 1968-1969

9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AANE-B643BA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Äänet myöhässä kokoaa suomalaisen kuunnelmataiteen moniääniset huiput radiodraaman uuden nousun ajalta 1968-1969. Kokoelma tarjoaa kattavan katsauksen aikansa tunnelmiin, kokeellisuuteen ja kotimaisen kirjallisuuden merkitykseen radiotaiteessa.

60-luvun jälkipuoliskolla on radiosta tullut huomattava kotimaisen kirjallisuuden julkaisija ja tukija. Niinpä kuunnelma on tullut uudeksi julkaisukeinoksi pienimuotoiselle kertomukselle, novellille tai draamalle, joiden mahdollisuudet muuta kautta lähestyä ihmisiä ovat olleet vähäiset. Radio on voinut olla avoin ja vapaa kaikenlaiselle tekstille, perinteellisestä kokeilevaan: uutta etsivään ja luovaan. Tämä on ollut mahdollista sallivan ja suvaitsevan ohjelmapolitiikan ansiosta.

Äänet myöhässä on edustava valikoima suomalaista kuunnelmataidetta. Niin kuin teoksen toimittaja Jyrki Mäntylä sanoo: "Oman henkilökohtaisen mielipiteeni mukaan tämä kokoelma on taiteellisesti korkeatasoisin ja monipuolisin seitsemästä julkaistusta ja havainnollistaa paremmin kuin yksikään aiemmista aikansa henkeä ja ongelmia. Jäävi mielipiteeni saa tukea kuunnelmien ulkomaisesta menestyksestä."

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätJyrki Mäntylä
Teoksen nimiÄänet myöhässä : Suomalaisia kuunnelmia 1968-1969
SKUP-AANE-B643BA
Avainsanatkuunnelmat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja