Aarno Kellberg : Koljonvirran sissit

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOLJ-8D2026
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Koljonvirran partaalla nuori Lassi-poika kohtaa vastuuta, rohkeutta ja sodan mullistuksia, kun koti muuttuu taistelukentäksi ja perheen tulevaisuus on vaakalaudalla.

Kenelle: 10+ -vuotiaille seikkailun ja jännityksen ystäville.

Kohtalon hetkiä Koljonvirran partaalla
Viisitoistavuotias Lassi-Poika saa isännän vallan ja vastuun, kun isä lähtee kuljettamaan perääntyvän Savon Jääkäriryhmentin haavoittuneita ja paleltuneita sotureita kohti Oulua. Lassin koti Koljonvirran rannalla on siitä lähtien sodan keskeisiä näyttämöitä; sen yli vyöryvät omat ja vihollisen joukot. Rohkeasti Lassi nousee taistelemaan perheen viimeisistä ruokavaroista, kun ryöstelevät sotilaat majoittuvat taloon, rohkeasti hän menee vihollisen esikuntaan hakemaan oikeutta. Hän kokee sodan tappion hetket, mutta kokee myös uljaan Koljonvirran taistelun, jossa hänen isänsä on yksi urhoollisimmista.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAarno Kellberg
Teoksen nimiKoljonvirran sissit
SKUP-KOLJ-8D2026
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja