Abdulrazak Gurnah : Paratiisi

Alkaen 22,70 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0071501
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Nobel-palkitun Abdulrazak Gurnahin Paratiisi on syvällinen kasvutarina ja vaikuttava kuvaus siirtomaavallan vaikutuksista Itä-Afrikassa. Romaani tunnetaan teemoistaan, joissa yksilön toivo ja taistelu kohtaavat mantereen historialliset murrokset.

”Yksi merkittävimmistä afrikkalaislähtöisistä kirjailijoista” YLE

Nobelisti Abdulrazak Gurnahin läpimurtoromaani on kasvukertomus, traaginen rakkaustarina ja kuvaus kolonialismin julmasta marssista.

Isä myy 12-vuotiaan Yusufin häijylle Aziz-sedälle. Vuodet orjana kuljettavat poikaa läpi Saksan Itä-Afrikan ja opettavat karuja totuuksia niin kotimaasta kuin siirtomaavalloista. Yusufin tarina kuvaa ansiokkaasti vieraiden voimien ja yksilön kohtaamista sekä kokonaisen mantereen murrosta aikana ennen maailmansotia. Ennen kaikkea se kuitenkin kertoo toivosta ja nuoren pojan suuresta unelmasta. Vuoden 2021 nobelisti Abdulrazak Gurnah on unohdetun Afrikan ääni, mestarikertoja, joka löytää hiljaista kauneutta toivottomistakin tilanteista.

”Paratiisi on sydäntä lämmittävä ja sydämen murskaava tutkimusmatka kolonialismin sivuvaikutuksiin.” THE GUARDIAN

Abdulrazak Gurnah (s. 1948) on Isossa-Britanniassa asuva, englanniksi kirjoittava kirjailija. Hän lähti kotimaastaan, nykyisen Tansanian Sansibarista, poliittisena pakolaisena 18-vuotiaana. Kentin yliopistossa akateemisen uransa tehnyt Gurnah on englannin kielen ja postkolonialistisen kirjallisuuden emeritusprofessori. Hän on julkaissut kymmenen romaania sekä novelli- ja esseekokoelmia. Vuonna 2021 Gurnah voitti Nobelin kirjallisuuspalkinnon.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAbdulrazak Gurnah
Muut tekijätKääntänyt: Einari Aaltonen
Kannen suunnittelu tai taide: Juri Patrikainen
Teoksen nimiParatiisi
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
KustantajaTammi
Painovuosi2023
Julkaistu2023
Painos2
SidontaSidottu (kovakantinen)
Tuotemuodon lisätiedotLankasidos, Päänauha, Painettu suojapaperi
Sivumäärä307
AlkuteosParadise
Kielisuomi
Alkuperäiskielienglanti
SarjaKeltainen kirjasto
ISBN9789520446376
MuutaYmpäristöystävällisesti tuotettu paperi: FSC
SKUK-0071501
Korkeus (mm)203
Syvyys (mm)134
Paksuus (mm)29
Paino (g)376
VerokantaALV 14 %
Avainsanat1800-luku, 1900-luku, aikuistuminen, itä-afrikka, kauppiaat, kolonialismi, monikulttuurisuus, onneton rakkaus, oppipojat, poissaolevat vanhemmat, pojat (ikäryhmät), vuosisadan vaihde
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja