Aino Kukkonen : Operettiteatterin historia 1959 - 1995

Aino Kukkosen teos tarjoaa syväsukelluksen Operettiteatterin värikkääseen vaiheeseen vuosina 1959–1995 ja teatterineuvos Hilkka Kinnusen laajaan musiikkiteatteriuraan. Tutkimukseen pohjautuva kirja tarkastelee operetin asemaa suomalaisessa kulttuurielämässä kolmen vuosikymmenen ajalta.
Kenelle: Musiikkiteatterin, operetin ja teatterihistorian ystäville.
Vuonna 1959 Helsinkiin perustettiin Operettiteatteri. Sen perustajana oli teatterineuvos Hilkka Kinnunen (s. 1925), joka teki monipuolisen uran musiikkiteatterin parissa. Viipurin musiikkiopistossa, Sibelius-Akatemiassa ja Suomen Teatterikoulussa opiskellut Kinnunen johti, ohjasi ja näytteli Operettiteatterissa, joka esitti operetteja, musikaaleja ja kotimaisia musiikkinäytelmiä yli kolmen vuosikymmenen ajan. Operettiteatteri veti katsomot talvisin täyteen ”punaisella” Kulttuuritalolla ja kesäisin Soutustadionilla. Teatteri teki myös lukuisia kotimaan- ja ulkomaankiertueita. Bisneshenkinen teatterinjohtaja ymmärsi kokeilla välillä uutta ja palkkasi teatteriin myös ajan suosittuja populaarilaulajia: siellä esiintyivät 1960–70-luvuilla muun muassa Georg Ots, Katri-Helena ja Tapani Kansa.
Teatterihistorian tutkimukseen perustuva teos tekee läpileikkauksen teatterin toimintaan, pohtii operetin aseman muutosta Suomessa sekä tuo esiin kiinnostavan naistaiteilijan uran.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Aino Kukkonen |
Teoksen nimi | Operettiteatterin historia 1959 - 1995 |
SKU | P-OPER-C3A3B0 |
Avainsanat | musiikki, historia, elämäkerrat, operetti, musiikkiteatteri |