Aira Savisaari : Ponku, Peetu ja Kalle Kolttonen

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PONK-B38D4C
Katso kaikki vaihtoehdot

Ponku on ollut Peetun perheessä jo monta koiran vuotta. Kaikki ovat kiintyneitä siihen. Kukaan ei edes muista, että Ponku on löytökoira. Eräänä aamuna äidin puhelin soi. Henkilö nimeltä Kalle Kolttonen väittää Ponkua omakseen. Jo samana päivänä Kalle hakee Ponkun pois. Peetun perhe ja Tinja ovat kauhuissaan. Peetu ja Tinja eivät usko, että Kalle Kolttonen on Ponkun oikea omistaja. Etsivätoimisto Jelppi pitää hätäkokouksen. Raporttiin kirjataan kolkko rikos: pomo on siepattu! Koko koulu kaipaa kadonnutta lukukoiraa. Mitä on tapahtunut?
Ponku ja Peetu -kirjojen rento huumori ja runsas kuvitus kiinnostavat myös aloittelevaa lukijaa. Sarjan edellinen seikkailu Ponku, Peetu ja totuuskone oli Kirjava Kettu -palkintoehdokkaana.

Aira Savisaari kirjoittaa lapsille ja nuorille. Hän on ollut Kirjava kettu -palkintoehdokas myös kirjalla Niilo nikkaroi (2016). Mimmu Tihinen on kirjoittanut lasten- ja nuortenkirjojen lisäksi myös kiitettyjä selkokielisiä kirjoja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAira Savisaari
Muut tekijätLotta Kauppi & Mimmu Tihinen
Teoksen nimiPonku, Peetu ja Kalle Kolttonen
SKUP-PONK-B38D4C
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja