Akwaeke Emezi : Makeaa vettä

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAKE-EB391C
Katso kaikki vaihtoehdot
Voimakas kuvaus sirpaloituneesta minuudesta

Akwaeke Emezin ylistetty esikoisromaani on synkkä ja koskettava kasvukertomus sekä kuvaus erityislaatuisesta tavasta kokea todellisuus.

Adan elämä alkaa Nigeriassa vastauksena hänen vanhempiensa rukouksiin. Pian on kuitenkin selvää, että jokin on mennyt pahasti vikaan, ja Adasta kasvaa ailahteleva ja särkynyt lapsi. Kun Ada varttuu ja muuttaa Yhdysvaltoihin opiskelemaan, hänen sisällään elävät erilaiset minuudet saavat enemmän valtaa. Traumaattinen tapahtuma sysää Adan yhä syvemmälle oman mielensä perukoille ja ohjaa hänen elämänsä vaaralliseen suuntaan.

Akwaeke Emezi (s. 1987) on nigerialaistaustainen kirjailija ja videotaiteilija, joka asuu nykyään Yhdysvalloissa. Emezi on ehtinyt menestyksekkään kirjailijanuransa aikana kahmia tunnustuksia, palkintoja ja ehdokkuuksia teoksistaan Makeaa vettä ja Vivek Ojin kuolema. Hän on kirjoittanut myös kehutun nuortenromaanin Pet.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAkwaeke Emezi
Muut tekijätSari Karhulahti
Muut tekijätKääntänyt: Sari Karhulahti
Kannen suunnittelu tai taide: Ulla Donner
Teoksen nimiMakeaa vettä
AlkuteosFreshwater
SKUP-MAKE-EB391C
Avainsanatvaikutukset, tytöt, mielenterveyshäiriöt, traumat, maastamuutto, äänet, kasvu (ihmisen), sivupersoonat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja