Alaa al- Aswani : Chicagolaisittain
Jopa -70 % Alkaen 1,35 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-CHIC-C3AC51

Alaa al-Aswanin 'Chicagolaisittain' tarkastelee egyptiläisten siirtolaisten elämää Chicagossa perinteiden ja uuden ympäristön paineessa, paljastaen kulttuurien yhteentörmäyksen kipupisteet viihdyttävästi ja terävästi.
Takakansi
Chibogalastiittain-romaanin henkilöt ovat toistesti joutuneet pois oman kulttuurinsa mukavuusalueelta. Histologian laitoksen jatko-opiskelijoista moni tulee Egyptistä, ja näihin muslimisiirtolaisiinkin Alaa al-Aswani kirjailijankatseensa kääntää. Tiiviissä yhteisössä keskinäinen vallankäyttö saa jännitteet kiristymään ja nahan herkistymään, eikä kaksoisrotorien sortumisen jäljiltä vihamielinen maa saa kenenkään parhaita puolia esiin. Egyptiläisten oma yhteisö voisi olla miellyttävä turvapaikka, mutta miksi he tuntevat itsensä hylkiöiksi paitsi amerikkalaisten myös toistensa silmissä? Millä ehdoilla he voivat saavuttaa oikeutensa viihtyä tässä maassa?Egyptiläisen Alaa al-Aswanin romaania on kuvattu peiliksi, josta ei haluaisi tunnistaa itseään. Se astuu niin poliittiselle kuin seksuaalisuuden alueelle ja tuo julki ihmisten heikkoudet ja hulloudet, siivittäen armottomimpiakin lauseita viihdyttävän hyväsyädämisellä naurulla.
Esittely
Chicagolaisittain on romaani ihmisistä, jotka ovat joutuneet pois oman kulttuurinsa mukavuusalueelta ja turvallisuudentunteesta. Chicagon histologian laitoksen jatko-opiskelijoista moni tulee Egyptistä, ja näihin siirtolaisiin Alaa al-Aswani kirjailijankatseensa kääntää. Koti-ikävää poteva maalaistyttö, Egyptin tiedustelupalvelulle työskentelevä järjestöaktiivi, mies joka on päättänyt karistaa Egyptin pölyn harteiltaan ja jonka tytär karkaa poikaystävänsä kanssa ja saa isän epäröimään amerikkalaistumisprojektinsa mielekkyyttä.Chicagolasiittain on oppiretki efyptiläiseen elämäntapaan, mutta se paljastaa myös, miltä länsimaiset arabien silmin näyttävät. Kirjaa onkin kuvattu peilitaloksi, josta ei haluaisi tunnistaa itseään. Dekkarimaisesti rakennettu ja viihdyttävä romaani tulvii seksiä ja skandaaleita ja tuo häpeämättömästi julki myös ihmisten heikkoudet ja hulludet sekä poliitikkojen moraalisen alennustilan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Alaa al- Aswani |
| Muut tekijät | Sampsa Peltonen |
| Teoksen nimi | Chicagolaisittain |
| Alkuteos | Shikaju |
| SKU | P-CHIC-C3AC51 |
