Albert Camus : Sivullinen

Alkaen 22,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SIVU-6F1D00
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Albert Camus’s The Stranger (Sivullinen) stands as a cornerstone of existential literature, captivating readers for generations.

Alati tuore kulttikirja.

Sivullinen on monitulkintainen romaani nuoresta algerianranskalaisesta miehestä, joka tulee tappaneeksi miehen ja tuomitaan teostaan kuolemaan. Teos on pohjimmiltaan kertomus miehestä, joka ilman sankarin elkeitä on valmis kuolemaan totuuden puolesta.

Ranskalainen Albert Camus (1913–1960) sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 1957. Vuonna 1942 ilmestynyttä Sivullista pidetään Camus'n onnistuneimpana teoksena.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAlbert Camus
Muut tekijätKalle Salo
Muut tekijätTranslated by: Kalle Salo
Teoksen nimiSivullinen
AlkuteosL’Étranger
SKUP-SIVU-6F1D00
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja