Alex James & Eddie Reynolds : 100 asiaa luvuista, tietokoneista & koodaamisesta

Lähde kiehtovalle matkalle lukujen, tietokoneiden ja koodauksen maailmaan! Opi yllättäviä faktoja matemaattisista ilmiöistä ja tietotekniikasta Alex Jamesin ja Eddie Reynoldsin johdolla.
Kenelle: 7–12-vuotiaille tietotekniikasta, matematiikasta ja ohjelmoinnista kiinnostuneille lapsille.
Tiesitkö, että iso osa internetiä makaa merenpohjassa? Tai että huonosti kirjoitettu koodi on kuin kasa sotkuista spagettia? Haluatko tietää, mitä on sumea logiikka tai ystävälliset lukuparit, tai miten salakirjoituksia tehdään ja miten niitä ratkaistaan?
Suositun lasten tietokirjasarjan kuudes osa kertoo sata hämmästyttävää seikkaa luvuista, tietokoneista ja koodaamisesta. Teos kuljettaa lapsen tietotekniikan maailmaan sekä pohtimaan matemaattisia ilmiöitä. Mutkikkaitakin asioita selostetaan kirjassa selkeästi ja kiehtovasti. Havainnollistava kuvitus elävöittää tuhtia tietopakettia. Teos koukuttaa aikuisenkin!
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Alex James & Eddie Reynolds |
Muut tekijät | Kuvittaja: Federico Mariani, Parko Polo ja Shaw Nielsen Kääntänyt: Anna-Reetta Sipilä |
Teoksen nimi | 100 asiaa luvuista, tietokoneista & koodaamisesta |
SKU | P-100--D8CC9B |
Avainsanat | matematiikka, ohjelmointi, tietotekniikka, tietoyhteiskunta |