Alexander McCall Smith : Unien Angus : myytti kelttiläisestä unijumalasta (UUSI)
Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
0111662
Angus on hahmo Irlannin ja Skotlannin kelttimytologiassa. Hahmo on hyväntahtoinen komea ja iloitteleva ja edustaa unia ja nuoruutta. Kelttiläisen mytologian mukaan jumalat ja ihmiset asuttavat osittain samoja paikkoja, ja siksi McCall Smith on mm. kuvitellut kirjassaan, minkälaisia olivat Anguksen kuolevaiset vanhemmat.
Alexander McCall Smith on juristi ja työskentelee professorina Edinburghin yliopistossa. Hänet tunnetaan parhaiten suositusta Mma Ramotswe -sarjasta. Hän on kirjoittanut myös lastenkirjoja sekä runsaasti teoksia omasta erikoisalastaan, lääketieteen etiikasta.
Alexander McCall Smith on juristi ja työskentelee professorina Edinburghin yliopistossa. Hänet tunnetaan parhaiten suositusta Mma Ramotswe -sarjasta. Hän on kirjoittanut myös lastenkirjoja sekä runsaasti teoksia omasta erikoisalastaan, lääketieteen etiikasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Alexander McCall Smith |
| Muut tekijät | Hilkka Pekkanen |
| Teoksen nimi | Unien Angus : myytti kelttiläisestä unijumalasta |
| Sijainti | Paikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä |
| Kustantaja | Tammi |
| Painovuosi | 2007 |
| Painos | 1 |
| Sidonta | Sidottu kansipaperein (kovakantinen) |
| Sivumäärä | 139 |
| Alkuteos | Dream Angus |
| Kieli | suomi |
| Sarja | Myytti-sarja |
| ISBN | 9789513138929 |
| Kunto | Uusi |
| Muuta | Uusi, lukematon kirja |
| SKU | 0111662 |
| Korkeus (mm) | 202 |
| Syvyys (mm) | 140 |
| Paksuus (mm) | 16 |
| Paino (g) | 232 |
| Verokanta | ALV 14 % |
