Alexander von Schönburg : Tyylikkään köyhäilyn taito
Yleellisen elämäntavan perusohje: älä omista mitään
Ei ole enää hienoa olla rikas, sillä käytännössä jokainen keskivertokansalainen on. Köyhtyvä sen sijaan kuuluu ehdottomasti edelläkävijöihin. Tyylikkään köyhäilyn taito täytyy kuitenkin oppia: on salaisuuksia, joiden avulla voi rikastua ilman yhtäkään kolikkoa.
Uusköyhälle oma auto on kauhistus ja raha vain onnen tiellä. Kreivi Alexander von Schönburg tietää mistä puhuu, sillä hän on lähtöisin perheestä, jolla on 500 vuoden kokemus sosiaalisesta alamäestä. Hän osoittaa, ettei vaatteisin, matkoihin, asuntoon ja autoon tarvitse tuhlata rahaa. Todellinen ylellisyys ei merkitse omistamista, vaan sitä, että voi elää ilman.
Tyylikkään köyhäilyn taito on älykäs ja viihdyttävä uusköyhän manifesti kerskakulutusta vastaan ja onnellisemman elämän puolesta. Teos on ollut Saksassa bestselleri, ja kirjan käännösoikeudet on myyty useaan maahan.
Journalistina Alexander von Schönburg (s. 1969) kirjoitti muun muassa Die Zeitiin ja Vogueen, nykyään hän on vapaa kirjailija.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Alexander von Schönburg |
Muut tekijät | Raija Nylander (suom.) |
Teoksen nimi | Tyylikkään köyhäilyn taito |
Alkuteos | Die Kunst des stilvollen Verarmens : wie man ohne Geld reich wird |
SKU | P-TYYL-717749 |
Avainsanat | säästäminen, köyhyys, elintaso, kulutus |