Alice Munro : Nuoruudenystävä

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NUOR-34148C
Katso kaikki vaihtoehdot

Nobelistin ennen julkaisematonta tuotantoa

Pitkään suomennettavaksi toivottu novellikokoelma on Alice Munroa parhaimmillaan: kuulasta mutta väkevää, julmaa mutta lohdullista.

Kuolleesta äidistään uneksiva nainen. Syrjähypyn anatomia. Leski joka lähtee pieneen skotlantilaiskylään selvittämään miehensä menneisyyttä ja löytääkin uppo-oudon miehen sekä epämiellyttävän totuuden. Kymmenen tarinaa elämän tavallisesta tavattomuudesta, kymmenen helmeä joiden erheetön pinta voi muotoutua vain epätäydellisyyden puristuksessa, sisällään inhimillisyyden ikuinen rikka.

Alice Munro (s. 1931) on aikamme tärkeimpiä kirjailijoita. Hän on ensimmäinen kanadalainen, jolle on myönnetty Nobelin kirjallisuuspalkinto (2013). Munro kirjoittaa eleettömiä, oivaltavia kertomuksia, jotka ovat keränneet valtaisan lukijapiirin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAlice Munro
Teoksen nimiNuoruudenystävä
AlkuteosFriend of my youth
SKUP-NUOR-34148C
Avainsanatnobel palkittu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja