Amos Oz : Juudas

Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JUUD-1C6F4B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Amos Ozin Juudas on mestarikertojan moniulotteinen romaani, joka yhdistää Jerusalemin maisemat, rakkauden ja allegorisen pohdinnan petoksesta. Teos tarjoaa kiehtovan näkökulman tunnetun raamatunkertomuksen uudelleentulkintaan ja Israelin valtion syntyyn.

Kenelle: aikuisille

Takakansi

AMOS OZ on nyky-Israelin kirjailijoista kansainvälisesti tunnetuin. Hänen teoksiaan on käännetty yli kolmekymmenelle kielelle. Oz ottaa osaa rauhantyöhön toimien aktiivisesti juutalaisten ja arabien kohtaamisen ja rauhallisen rinnakkaiselon puolesta. Hän on saanut tuotannostaan useita arvostettuja kirjallisuuspalkintoja. Judas oli Man Booker -palkintoehdokas ja palkittiin International Literature Awardilla.

Mestarikertojan 1950-luvun Jerusalemiin sijoittuvassa sydämellisessä romaanissa yhdistyvät nuoren miehen kasvutarina ja syvällinen tutkimus petoksesta.

"Kriisiin ajautuvan nuorukaisen kautta Oz esittää ajatuksia herättäviä ideoita petollisista, liikuttavan puheenvuoron Israel–Palestiina-konfliktin kovasta hinnasta ja sydämeenkäyvän vetoomuksen myötätunnon puolesta." Publishers Weekly

"Yhdistäen taiten empatiaa ja provokaatiota Oz tutkii petosta, sotaa ja halua." Mail on Sunday

Esittely

Mestarikertojan komea tulkinta Raamatusta ja valtiosta

Hienostunut rakkaustarina ja kehityskertomus on samalla allegoria Israelin valtiosta ja tunnetun raamatunkertomuksen uudelleentulkinta.

Amos Ozin romaanissa Juudas eletään Jerusalemissa vuotta 1959, ja Shmuel Ash, nuori raamatunkertomuksiin perehtynyt tutkija on hukassa oman elämänsä kanssa. Hän saa töitä nerokkaan mutta hankalan vanhan miehen avustajana. Asunnossa on kolmaskin henkilö, salaperäinen nelikymppinen nainen jonka isä oli sionistien johtaja. Shmuel on lumoutunut, vaikka suhde näyttää mahdottomalta. Vähä vähältä vanhan kivitalon ja sen kolmen erikoisen asukkaan traaginen historia ja mutkikkaat salaisuudet paljastuvat. "Yhdistäen taiten empatiaa ja provokaatiota Oz tutkii petosta, sotaa ja halua." – Mail on Sunday "Kriisiin joutuvan nuoren miehen kautta Oz esittää ajatuksia herättäviä ideoita pettureista, liikuttavan puheenvuoron Israel-Palestiina-konfliktin kovasta hinnasta ja sydämeenkäyvän vetoomuksen myötätunnon puolesta."– Publishers Weekly

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAmos Oz
Muut tekijätMinna Tuovinen
Muut tekijätTranslated by: Minna Tuovinen
Cover design or artwork by: Emmi Kyytsönen
Teoksen nimiJuudas
AlkuteosHa-besora al-pi Jehuda
SKUP-JUUD-1C6F4B
Avainsanatuskottomuus, kolmiodraama, rakastavaiset, kaupungit, 1950-luku, intertekstuaalisuus, israel, jerusalem, raamattu, Raamattu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja