Anders de la Motte & Måns Nilsson : Kuolema asuntonäytössä
Alkaen 11,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUOL-89EAA6

A murder hidden among blooming rapeseed fields and quaint villages sets the stage for secrets and intrigue in the heart of Skåne. Kuolema asuntonäytössä opens a new cozy crime series where family secrets and rural mysteries intertwine.
Takakansi
KUOLEMA HUVILOIDEN, OMENAPUIDEN JA KUKKIVIEN RAPSIPELTJEN KESKELLÄ.Eräänä aurinkoisena kesäkuun sunnuntaina asunnonvälittäjä Jessie Anderson löydetään kuolleena Österlenin kesäparatiisista.
Tutkintaan vedetään mukaan kokenut tukholmalainen komisario Peter Vinston, vaikka hän on paikalla vain lomailemassa. Avukseen Vinston saa paikallisen rikostutkijan Tove Espingin, joka on kokematon mutta kunnianhimoinen. Parivaljakko käy toistensa hermoille, työ saa kuitenkin vastahakoisen ystävyyden orastamaan.
Andersonilla myynnissä ollutta hulppeaa taloa näyttävä seuranneen huono onni alusta asti. Seudun jokaisella asukkaalla on myös paikasta näkemys ja kaikilla tuntuu olevan salattavaa. Murhaaja lymyilee jossain Skånen peltokaudeen keskellä, idyllisten kylien, puutarhojen ja pensasaitojen kätköissä.
Jännityskirjallisuuden parhaita perinteitä kunnioittava Kuolema asuntonäytössä avaa Kesäparatiisin murhat -dekkarisarjan.
Esittely
Kuolema huviloiden, omenapuiden ja kukkivien rapsipeltojen keskellä.Kuolemaa ei pääse pakoon edes aurinkoisessa Skånessa. Cozy crime -dekkari Kuolema asuntonäytössä avaa Kesäparatiisin murhat -dekkarisarjan.
Eräänä aurinkoisena kesäkuun sunnuntaina asunnonvälittäjä Jessie Anderson löydetään kuolleena Österlenin kesäparatiisista.
Tutkintaan vedetään mukaan vähän törppö komisario Peter Vinston, vaikka hän on paikalla vain vierailemassa. Avukseen Vinston saa paikallisen rikoskonstaapelin Tove Espingin, joka on kokematon mutta kunnianhimoinen. Vaikka parivaljakko käy toistensa hermoille, työ saa vastahakoisen ystävyyden orastamaan.
Hulppeaa taloa näyttää seuranneen huono onni alusta asti. Seudun joka asukkaalla on paikasta näkemys ja kaikilla tuntuu olevan salattavaa. Murhaaja lymyilee jossain Skånen peltoaukeiden keskellä, idyllisten kylien, puutarhojen ja pensasaitojen kätköissä.
Anders de la Motte on kirjailija, joka oli kerran elämässään poliisi ja turvapäällikkö. De la Motten kirjoja ovat ylistäneet niin lukijat kuin kriitikotkin. Teokset ovat saavuttaneet useita palkintoja ja niitä on käännetty liki kolmellekymmenelle kielelle.
Måns Nilsson on koomikko, tv-juontaja ja käsikirjoittaja, joka on tehnyt kirjoja, näytelmiä ja elokuvakäsikirjoituksia. Nilsson on ollut vuosien mittaan mukana monissa radio- ja tv-tuotannoissa ja pyörittää suosittua podcastia Fråga Anders och Måns.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Anders de la Motte & Måns Nilsson |
| Muut tekijät | Tarja Lipponen & Måns Nilsson |
| Muut tekijät | Translated by: Tarja Lipponen Cover design or artwork by: Nils Olsson and Graham Samuels |
| Teoksen nimi | Kuolema asuntonäytössä |
| Alkuteos | Döden går på visning |
| SKU | P-KUOL-89EAA6 |
| Avainsanat | meklarit, murha, perhesalaisuudet, rikostutkijat, ruotsi, skåne, rikostutkijat |
