Anders de la Motte & Måns Nilsson : Antiikkikauppiaan kuolema

12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ANTI-AB4D52
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Murhamysteeri vie keskikesän antiikkimarkkinoiden kulisseihin, missä salaisuudet ja kadonneet esineet kietoutuvat viihdyttäväksi cozy crime -tarinaksi.

Takakansi

ON VAARALLISTA OSTAA LIIAN HALVALLA.

Keskikesän antiikkimarkkinat ovat alkamassa. Kauppias löytyy kojultaan kuolleena, ja yksi esine näyttää puuttuvan. Peter Vinston on sairauslomalla keskusrikospoliisista mutta ajautuu lomapaikassaan paikallisen rikostutkijan Tove Espingin pariksi. Esping toivoo, että saisi näyttää kyntensä tutkijana omillaan, mutta epäsuhtainen pari toimii hyvin, ja yhdessä he onnistuvat ratkaisemaan visaisiakin tapauksia. Samalla kun parivaljakko selvittää antiikkikauppiaan kuolemantapausta, Vinstonin ex-vaimon ja tämän aatelismiehen linnassa valmistellaan television antiikkiohjelman kuvauksia. Rikostutkijoille alkaa valjeta, miten kaunainen ala antiikkikauppa on.

"Erittäin viihdyttävä kirja, ja samoin kuin ensimmäisessä osassa, on kirjassa kunnollisen murhamysteerin lopetus, jossa rikos ratkaistaan yleisön edessä." GÖTEBORGS-POSTEN

Esittely

On vaarallista ostaa liian halvalla.

Keskikesän antiikkimarkkinat ovat alkamassa. Kauppias löytyy kojultaan kuolleena, ja yksi esine näyttää puuttuvan. Kesäparatiisin murhat -sarjan toinen osa jatkaa tutulla cozy crime -linjalla.

Peter Vinston on sairauslomalla keskusrikospoliisista mutta ajautuu lomapaikassaan paikallisen rikostutkijan Tove Espingin pariksi. Esping toivoo, että saisi näyttää kyntensä tutkijana omillaan, mutta epäsuhtainen pari toimii hyvin, ja yhdessä he onnistuvat ratkaisemaan visaisiakin tapauksia.

Samalla kun parivaljakko selvittää antiikkikauppiaan kuolemantapausta, Vinstonin ex-vaimon ja tämän aatelismiehen linnassa kuvataan antiikkiohjelmaa televisioon. Rikostutkijoille alkaa valjeta, miten kaunainen ala antiikkikauppa on.

Miksi kukaan vahingoittaisi ketään vain kalliin esineen tähden?

Anders de la Motte on kirjailija, joka aiemmassa elämässään työskenteli poliisina ja turvapäällikkönä. De la Motten kirjoja ovat ylistäneet niin lukijat kuin kriitikotkin. Teokset ovat saaneet useita palkintoja ja niitä on käännetty lähes kolmellekymmenelle kielelle.

Måns Nilsson on koomikko, tv-juontaja ja käsikirjoittaja, joka on tehnyt kirjoja, näytelmiä ja elokuvakäsikirjoituksia. Nilsson on ollut vuosien mittaan mukana monissa radio- ja tv-tuotannoissa ja pyörittää suosittua podcastia Fråga Anders och Måns.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnders de la Motte & Måns Nilsson
Muut tekijätKääntänyt: Tarja Lipponen
Kannen suunnittelu tai taide: Nils Olsson ja Graham Samuels
Teoksen nimiAntiikkikauppiaan kuolema
AlkuteosEtt fynd att dö för
SKUP-ANTI-AB4D52
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja