Andrei Kurkov : Kuolleen miehen kaveri

29,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUOL-ACE3FB
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Andrei Kurkovin tragikoominen romaani kuvaa elämän nurjaa puolta neuvostoajan jälkeisessä Kiovassa, mustan huumorin siivittämänä. Synkän humoristinen teos tutkii inhimillisyyttä yhteiskunnan välinpitämättömyyden keskellä.

Palkitun ukrainalaiskirjailijan tragikoominen romaani nuoren miehen elämäntuskasta neuvostoajan jälkeisessä Kiovassa.

Näivettynyt avioliitto, vaimolla uusi rakastaja. Kolmekymppinen Tolja tuntee itsensä mitättömäksi. Mikä neuvoksi? Mies päättää ottaa yhteyttä tutun tuttuun palkkamurhaajaan. Hänen on järjestettävä näyttävä kuolema - itselleen.

Tolja suunnittelee kaiken tarkasti. Hän toimittaa tappajalle kuvan kohteesta, sopii ajan ja paikan. Hintakin on kohtuullinen. Muutama mutka matkassa tosin on, eikä niistä vähäisimpänä: entä jos hän tuleekin toisiin aatoksiin?

Synkeän humoristisessa romaanissa inhimillisyys törmää yhteiskunnan välinpitämättömyyteen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAndrei Kurkov
Muut tekijätKääntänyt: Riku Toivola
Kannen suunnittelu tai taide: Tuomo Parikka
Teoksen nimiKuolleen miehen kaveri
AlkuteosМилый друг, товарищ покойника
SKUP-KUOL-ACE3FB
AvainsanatUkraina, Kiova, musta huumori, yhteiskunta, ihmisyys, parisuhde
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja