Aniko Lehtinen : Yks olut : Aniko Lehtisen olutpöytäkirja : oluen ABC

Alkaen 20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-YKS--9A77B4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Yks olut! tarjoaa kattavan ja helposti lähestyttävän oppaan suomalaiseen olutkulttuuriin, esittelemällä oluen monipuolisuutta sekä käytännön vinkkejä maisteluun ja ruoan yhdistämiseen. Kirja inspiroi tutustumaan erilaisiin oluttyyppeihin makujen kautta ja rohkaisee kokeilemaan uusia reseptejä ja olutkokemuksia.

Takakansi

Yks olut! on suomalainen kirja oluesta. Tässä on yksissä kansissa kaikki, mitä oluesta tarvitsee tietää. Olut on läsnä suomalaisen arjessa ja juhlassa, mutta oluen monipuolisuus unohdetaan helposti. Mistä oluesta minä voisin pitää, jos en pidä lagerista? Mistä olut on oikein kotoisin? Mitä tarjoan oluen kanssa? Miten olutta ja ruokaa yhdistetään? Tämä kirja vastaa kaikkiin näihin ja moniin muihin kysymyksiin. Kirjan matkassa tutustut erilaisiin oluttyyppeihin, oluet luokitellaan niiden maun eikä valmistustavan tai raaka-aineiden mukaan ja kerrotaan oluttyylien erikoisuuksista. Makuja kuvataan aistein havainnoiden, jotta on helpompi oppia maistelemaan ja arvioimaan niitä. Mukana on reseptejä sekä oluen kanssa nautittaviin ruokiin että ruokiin, joiden valmistamisessa käytetään olutta. Mukana on myös vinkkejä oluttarjoilujen järjestämiseen, kuten olut ja suklaa -pruuviin! Kirjasta löytyy paljon uusia ideoita myös jo oluita harrastavalle, ja se toimii erinomaisena apuvälineenä olutta ostettaessa, sillä suurin osa kirjassa mainituista oluista on saatavilla Suomessa.

Esittely

Yks olut! on suomalainen kirja oluesta. Se saa sinut ymmärtämään olutta, arvostamaan sitä ja kertomaan siitä kavereille. Luuletko, että oluen nauttiminen tarkoittaa samaa kuin tuoppi olutta ja makkaraa? Ei suinkaan! Oluita voi harrastaa yhtä hyvin kuin viinejäkin. Olut on läsnä suomalaisen arjessa ja juhlassa, mutta oluen monipuolisuus niin ruokajuomana kuin raaka-aineena unohdetaan helposti.

Mistä oluista minä voisin pitää, jos en pidä lagerista? Mitä tarjoan oluen kanssa? Mistä olut on oikein kotoisin? Miten olutta ja ruokaa yhdistetään? Nämä ovat kaikki kysymyksiä, jotka voivat askarruttaa uutta olutharrastajaa. Mutta ei hätää, tässä kirjassa vastataan juuri näihin kysymyksiin.

Kirjan matkassa tutustut erilaisiin oluttyyppeihin oluet luokitellaan niiden maun eikä valmistustavan tai raaka-aineiden mukaan, kuten perinteisissä olutkirjoissa. Makujen kautta oluisiin on helppo perehtyä sekä oppia maistelemaan ja arvioimaan niitä. Mukana on reseptejä sekä oluen kanssa nautittaviin ruokiin että ruokiin, joiden valmistamisessa käytetään olutta. Lisäksi kirjasta löytyy vinkkejä olutmaistajaisten järjestämiseen, esimerkiksi olut-suklaatastingiin!

Kirjasta löytyy myös paljon uusia ideoita jo oluita harrastavallekin. Se toimii myös erinomaisena apuvälineenä olutta ostettaessa, sillä suurin osa kirjassa mainituista oluista on saatavilla Suomessa.

Helsinkiläinen Anikó Lehtinen (s. 1973) on olutasiantuntija Sinebrychoffilla. Koulutukseltaan hän on valtiotieteen maisteri, ja juomapuolella hän suorittanut kansainvälisen Beverage Guide -tutkinnon sekä opiskellut oluentekoa ja muiden alkoholijuomien valmistusta Maaseutuopisto Tuorlassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAniko Lehtinen
Teoksen nimiYks olut : Aniko Lehtisen olutpöytäkirja : oluen ABC
SKUP-YKS--9A77B4
Avainsanatvalmistus, alkoholijuomat, olut, tarjoilu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja