Anita Brookner : Hyvää seuraa

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HYVA-65788C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Anita Brooknerin palkittu romaani pureutuu ystävyyden, velvollisuuden ja itsepetoksen teemoihin, tutkien naisen elämänvalintoja ja ympäristön asettamia odotuksia.

Englannin eturivin kirjailijan palkittu romaani ystävyydestä, velvollisuudentunnosta ja itsepetoksesta.

Kuinka naisen tulisi elää tässä maailmassa, tänä aikana? Brookner asettaa vastakkain kaksi elämäntapaa. Rachel on valinnut kiireisen, viileän ja riipumattoman yksinäistyjän roolin. Heather on varakkaan perheen tytär, joka näennäisesti naiiviudessaan ja viattomuudessaan ajautuu episodiin tunnetueseen avioliittoon, ja hyvin pian uuden, syvästi viri-naisen avioliiton kynnykselle. Mitä hän oikeasti haluaa?

Tilanteen kärjistyessä naiset joutuvat alistumaan sekä itsensä että toistensa kanssa. Paljastuu että toinen heistä on pettänyt itseään jo pitkään.

Vaikuttavasti Anita Brookner näyttää aikamme naisen sielun maisemaa, ne roolit ja odotukset, jot-ka ympäristö salakavalasti virittää ja joiden tunnistaminen saattaa olla hyvin vaikeaa.

"Moraalisesti erittäin syvällinen ja hieno, teknisesti taidokas toteutus aiheesta, joka on askarruttanut Anita Brookneria kauan." — London Review of Books

"Mitä kiehtovin, läheisesti koskettava romaani." — Publishers Weekly

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnita Brookner
Muut tekijätAnja Haglund
Teoksen nimiHyvää seuraa
AlkuteosA friend from England
SKUP-HYVA-65788C
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja