Anki Edvinsson : Lumienkeli

Alkaen 9,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LUMI-089E46
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Koskettava ja nopeatahtinen dekkari paljastaa Uumajan pinnan alla piileviä synkkiä totuuksia. Moderni rikosromaani avaa oven elintärkeisiin tutkimuksiin ja salaisuuksiin, jotka järisyttävät koko yhteisöä.

Kenelle: Sopii jännityksen ystäville ja pohjoismaisten dekkareiden lukijoille.

Hyytävää jännitystä Uumajasta – nopeasykkeinen dekkarisarja Ruotsista!

Ajan hermoon pureutuva rikosromaani tarjoilee aimo annoksen moderniin elämäntapaan kätkeytyvää pimeyttä.

Poika hyppää sillalta. Nainen löydetään murhattuna kotoaan. Teini-ikäinen tyttö katoaa jäljettömiin. Aluksi kolme traagista tapahtumaa ei tunnu liittyvän toisiinsa. Etsiväpari Charlotte von Klint ja Per Berg iskee kiinni tutkintaan. Monin tavoin he ovat toistensa vastakohtia, mutta yhdessä lyömätön tiimi. Ei aikaakaan kun Uumajan poliisipari löytää tapausten yhteisen nimittäjän: huumeet.

Ja kadonnut tyttö on löydettävä, hinnalla millä hyvänsä, ennen kuin on liian myöhäistä.

Anki Edvinsson on toimittaja ja entinen TV-juontaja. Hän asui vuosia Uumajassa ja opiskeli kriminologiaa Uumajan yliopistossa. Nykyään hän asuu puolisonsa kanssa Tukholmassa, missä vuoroin kirjoittaa, vuoroin opiskelee. Kriminologian tuntemus auttaa dekkaristia rakentamaan uskottavia hahmoja ja motiiveja rikoksille. Poliisityö taas on aina ollut osa Edvinssonin jokapäiväistä elämää: hän kasvoi poliisiperheessä, jossa sekä isä että veli toimivat poliiseina. Lumienkeli on hänen toinen rikosromaaninsa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnki Edvinsson
Muut tekijätLeena Virtanen
Muut tekijätKääntänyt: Leena Virtanen
Kannen suunnittelu tai taide: Anders Timren
Teoksen nimiLumienkeli
AlkuteosSnöängeln
SKUP-LUMI-089E46
AvainsanatRuotsi, Uumaja, huumeet, itsemurha, katoaminen, murha, poliisit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja