Anna Hollingsworth : Keskusteluita syvän sinisen kanssa

30,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KESK-BA6D50
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Anna Hollingsworth tarkastelee ihmisenä olemisen, yksinäisyyden ja teknologian leikkauspisteitä romaanissaan, jossa kommunikaation rajat ja yhteyden kaipuu nousevat keskiöön.

Kun Amin pitää kirjoittaa äidinkielen aine itsestään ja perheestään, hänellä ei ole vastauksia — eikä ketään, jolta kysyä. Mitä tapahtuu, kun ainoina keskustelukumppaneina ovat tietokone ja kauan kadoksissa ollut japanilainen isoäiti, jonka puheen automaattikäännös ja muistiongelmat sotkevat?

Keskusteluita syvän sinisen kanssa tutkii kommunikaatiota, yksinäisyyttä ja yhteyden etsimistä, stereotypioita sekä ihmisenä olemisen oppimista. Millaisia jälkiä meistä jää, kun meitä tarkastellaan teknologian kautta? Millaisen kuvan ihmisyydestä kone antaa? Mitä olemme valmiita tekemään, jotta emme olisi yksin?

Anna Hollingsworth on Tampereella syntynyt, nykyisin Helsingissä asuva kirjailija. Hän on valmistunut kielitieteilijäksi erikoistuen suomen ja japanin lauseoppiin ja työskentelee nykyään toimittajana disinformaation parissa. Hänen esikoisromaaninsa Pastellien maantiede ilmestyi vuonna 2023 Aviadorin kustantamana.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnna Hollingsworth
Teoksen nimiKeskusteluita syvän sinisen kanssa
SKUP-KESK-BA6D50
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja