Anna Julia Irene Friberg : Kansan keittokirja

150,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KANS-9F23E9
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kansan keittokirja tarjoaa yksinkertaisia ja selkeitä ohjeita ruoanlaittoon sekä käytännöllisiä neuvoja talouden hoitoon, keskittyen arjen perusruokiin ja taloudellisiin ratkaisuihin.

KEITTOKIRJA Yksinkertaista ruuanlaittoa varten Kodissa ja Koulussa. Ynnä lyhyitä ohjeita talouden hoidosta. Kirjoitti ANNA OLSONI. Helsingin kasvatusopillisen Tuunailaitoskoulun johtaja.

Tätä kodille erittäin hyödyllistä ja arvokasta kirjaa ovat arvostelijat suuresti kiittäneet. Uusi Suometar lausuu m. m. — Oisi tosiaankin hankittava jokaiseen kotiin, eikä ainoastaan hankittava, vaan myöskin tarkasti luettava ja noudatettava. Seuraukset siitä tulisivat varmaan pianpäin näkyviin suuremmassa osassa sekä aineellisessa että terveydellisessä menestyksessä, sillä eiväthän sentähden kansakunnan edistykseen edullisimmat vaikuttamat... Tulla toimeen niin vähällä kuin suinkin ja sitenkin niin hyvin; se on mahdollista, jos vain ainoastaan asiaa aiottavan osan ohjeita noudatetaan. Meillä ei keittoasiat sinänsä ja huonosti ruuanlaitossa usein torju; kansalliset keittokirjatkin ovat meillä niukalti edustettuina ja vielä harvemmin käytännöllisiksi keittotaitoihin ja kokemuksella koettaviksi aiottuja neuvoja. Useimmat keittokirjat ovat käännöksenä ulkomaalaisista kirjoista, joita meillä ei useimmiten sellaisinaan käytä toimeenpanemaan, mutta niistä ei auta suuriakaan neuvoa toivoa siinä määrää. Ennenmainittu sentähden että Anna Olsonin keittokirjalla lie kuitenkin se sanavallan, joka menin oli ainoaan Kisa Värgin keittokirjalla, mitä monta miespolvea keittäjistä isävainalana hallitsi. (Kylä; Koulu-lehti.) — yksinkertaisesti, selvästi ja tarkasti on neiti Olssoni esittänyt ruuanlaitto-opetusmuodoissa. — Se ei ole korkeammankaan keittäjätoidon keittokirja, jossa terveyden kustannuksella pitäisi pyrkiä hienostumaan. Se se on yksinkertaisuutta, voimakasta arkiruokaa, joka ravitsee ruumin, vahingoittamatta sitä ja jonka vaikutus on puhtaasti terveydellinen. — Neiti Olssoni ei kumminkaan omituisen selvästi ja voimakkaasti ohjaa keittäjätoidossa tilattomiin, — ei hän läpikäy kaikki taloudessa esintyvät toimet, pesusta ja siivouksesta huoneiden järjestämiseen ja varojen tuloissa sekä menojen panon. Sitä paitsi antaa hän ohjeita sairaanhoitoa varten ja antaa ohjeita useissa luvussa puhun tämän sievään jalysti laatimisessa, että varmaan tämän Olssonin keittokirja saa yhtä suuren kuin hyvin ansaitun suosion. (Hufvudstadsbladet). — Jokaiselle perheen emännälle joka tosiaankin ryhtyy toimeensa täydellä todella tulee varmaankin Anna Olssonin keittokirja olemaan terveydenaan ja arvokkaana neuvonantajana ei ainoastaan ruuanlaitossa möysni talouden hoidossa. — Kirjan sisältö on erittäin rikas ja käsittelee se varsin monipuolisesti nimilehdellä ilmoitettuja aineita. — Ei voi muutoin kuin mitä lämpimämin suositella sitä jokaiselle perheen emännälle, ei vain hälissään läpikäytäväksi ja varteen tuloissa sekä menojen panon. Sitä paitsi antaa hän ohjeita sairaanhoitoa varten ja antaa ohjeita useissa luvussa puhun tämän sievään ja yllisti laatimisessa, että varmaan tämän Olssonin keittokirja saa yhtä suuren kuin hyvin ansaitun suosion.

Kirjassa noin 300 sivua. Hinta hyvin sidott. 2 mk. 25 p., kovak. 2 mk. 75 p.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnna Julia Irene Friberg
Teoksen nimiKansan keittokirja
SKUP-KANS-9F23E9
Avainsanatruokaohjeet, matrecept
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja