Anna-Kaari Hakkarainen : Verkko

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VERK-3B511E
Katso kaikki vaihtoehdot

Eletään 1970-luvun Hangossa. Meri tuo rantaan aaltoja ja haaksea. Se tuo kalastajille kalaa. Mutta se voi myös viedä ihmisiä. Kuten kenties Peterin isän, joka on oudosti kadonnut poikansa elämästä. Niin Neuvosto-Suomessa voi tapahtua.

Peter on kuin kuka tahansa merenrantakaupungissa asuva poika, leikkii ja haaveilee merelle pääsemisestä. Mutta muiden isät eivät ole kadonneet poikiensa elämästä - vieläpä niin kauas kuin Siperiaan. Niin ainakin armeijan kansoittamassa Hangossa, Neuvostoliiton läntisimmässä laivastotukikohdassa puhutaan.

Kohti aikuisikää kasvaessaan Peterkin kiinnostuu armeijasta, hänestä tulee hiukan vahingossa jopa Neuvosto-Suomen sankari. Mutta isän kaipuu ei hellitä, eikä siinä auta asiaa välttelevä äitikään. On otettava itse selvää, mentävä Helsinkiin, etsittävä isän kohtalosta kertovat asiakirjat.

Anna-Kaari Hakkaraisen esikoisromaani on tunnelmallinen,herkkä ja jännittävä kasvukuvaus. Se on myös kutkuttava ajatusleikki siitä, millaiselta Suomi näyttäisi jos Neuvostoliitto olisi aikoinaan sen miehittänyt.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnna-Kaari Hakkarainen
Teoksen nimiVerkko
SKUP-VERK-3B511E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja