Anna Kortelainen : Kulkija
Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KULK-97D6EA

Anna Kortelaisen värikylläinen romaani vie lukijan 1930-luvun Pohjois-Norjaan ja Suomen Lappiin, seuraamaan filosofi Walter Benjaminin tuntematonta seikkailua ja pohdintoja historiallisessa tienhaarassa.
Kenelle: aikuisille
Takakansi
"Nyt hän tunsi olevansa vapaa ja irti ja samanaikaisesti raiteilla jälleen. Hymy pyrki taas kasvoille. Samassa hän kuuli lokkien kirkunaa ja katsahti taivaalle. Sinistä emalia vasten kaarteli kopeita valkeita lintuja. Meri oli siis lähellä. Kohta pakomatka muuttuisi tyylikkäästi kotimatkaksi. Näetkö, Asja, minä olen maailmankansalainen?"Kesällä 1930 filosofi ja kriitikko Walter Benjamin matkustaa salkku kädessä pitkin Norjan rannikkoa ja kulkeutuu Suomen Lappiin. Mielessä pyörivät kariutunut avioliitto Doran kanssa ja mutkikas suhde rakastajattareen Asjaan. Walter B. tarkkailee muukalaisen silmin Euroopan pohjoisreunalla eläviä ihmisiä ja törmää Suomen puolella pahanteisiin puheisiin ja tekoihin. Salkussa on käsikirjoitus, jonka loputtomasta täydentämisestä on tullut Walter B:n elämätehtävä. Siitä voisi kasvaa hänen pääteoksensa, josta jälkimaailma hänet muistaisi. Vaikka nuorihan hän vielä on, alta neljänkymmenen.
Esittely
Maailmankuulun älykön tuntematon seikkailu.Heinäkuussa 1930 saksanjuutalainen intellektuelli kokee yöttömän yön ja suvisen Suomen.
Kuolemansa jälkeen kulttimaineeseen kohonnut berliiniläinen filosofi Walter Benjamin (1892-1940) kertoi kirjeessä elokuussa 1930, että on hiljattain tehnyt pitkän laivamatkan, ylittänyt Napapiirin ja palannut Suomen kautta takaisin Keski-Eurooppaan.
Mistä matkasta oli kyse? Sen kertoo Anna Kortelaisen värikylläinen romaani Kulkija, joka vie lukijansa merimatkalle Pohjois-Norjaan sekä Ruijassa rajan yli Suomen Lappiin. Siellä Benjamin tapaa kansanihmisiä ja oppineita ja tajuaa vähitellen nuoren pohjoisen tasavallan olevan historiallisessa tienhaarassa.
Anna Kortelainen (s. 1968) on kirjailija, filosofian tohtori ja taidehistorioitsija. Hän on kirjoittanut lukuisia tietokirjoja ja romaaneja, joista edellinen, Tulirinta (Tammi, 2020), kertoo Albert Edelfeltin Erik-pojan kohtalosta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Anna Kortelainen |
| Muut tekijät | Kannen suunnittelu tai taide: Emmi Kyytsönen |
| Teoksen nimi | Kulkija |
| SKU | P-KULK-97D6EA |
| Avainsanat | 1930-luku, Lappi, Norja, Pohjois-Suomi, Ruija, eroaminen (ihmissuhteet), filosofit, itsehavainnointi, kirjailijat, laivat, matkustajat, matkustaminen, merimatkat, pohjoinen |
