Anna Luoto : Kun ei ollut rahaa, tehtiin lapsi : kunnankätilö muistelee

Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUN--3422C2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Anna Luodon teos avaa lukijalle aidon kuvan kätilön työstä ja suomalaisen yhteiskunnan muutoksesta sodanjälkeisessä Pohjanmaassa, jossa elämän alkutaival ja arki muodostivat tiiviin yhteyden toisiinsa. Myötätunnon, huumorin ja tarkkojen muistiinpanojen siivittämät muistelmat tarjoavat elävää sosiaalihistoriaa kadonneelta aikakaudelta.

Nuori kunnan kätilö Anna Luoto lähti 1948 Pohjanmaalle auttamaan suuria ikäluokkia maailmaan. Työmaa oli rannan, olot köyhät ja puutteelliset. Matka taittui milloin reellä, milloin veneellä ja lapsen sai pestä joskus mökin ainoassa padassa. Kätilö osallistui perheiden elämään intiimimmin kuin kukaan muu ulkopuolinen, hänestä tuli puutteen keskellä kamppailevien naisten uskottu. Anna Luoto kertoo nykyihmiselle lähes uskomattomista kokemuksistaan myötätunnolla, huumorilla ja rakkaudella; kadonneen aikakauden kuva piirtyy hänen tarkan muistiinpanonsa elävänä ja tarkkana. Muistelmateos on ruohonjuuritason sosiaalihistoriaa. Se on verraton lukukokemus, ja se on kaunis kunnian teko suomalaiselle äidille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja