Anna Luoto : Unia ja enkeleitä : lapsuuteni Ylä-Savossa

12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-UNIA-E73817
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Anna Luodon teos vie lukijan lähelle lapsuuden maailmaa ja avaa näkymiä 1920–30-lukujen savolaiselle maaseudulle. Elämyksellinen kuvaus herättää henkiin menneen ajan tapahtumat ja tunnelmat.

Kenelle: Sopii muistelmateoksista ja suomalaisesta maaseutuelämästä kiinnostuneille aikuisille.

"Jo ennen kuin ylitän harmaan pistäaidan tunnen nenässäni vahvan mansikan tuoksun. Sirkat sirittävät joka puolella. Vihreät heinäsirkat loikkivat korrelta toiselle, ja mättäät hehkuvat punaisista mansikoista. Ahmin niitä kourakaupalla, uppoan kuin unessa tähän ihanuuteen."

Unia ja enkeleitä on lapsuudenkvaus, josta avautuu pienen tytön eheä maailma, mutta myös näkymä kaksi- ja kolmekymmentälukujen savoliaseseen maaseutuun. Pikku Annalle merkittäviä tapahtumia ovat kanapesän löytyminen, sepän tulo taloon tai seuraf joihin tulee vieraita hevosilla kaukaa toisista pitäjistä. Ihaninta maailmassa on sittenkin laulaminen: viheriat ja Nikkari-Heikin lumoavat laulut. Annakin on laulunlyömä.

Unia ja enkeleitä jatkaa Anna Luodon rakastettujen muistelmateosten sarjaa. Aikaisemmin hän on kertonut elämästään teoksissa Kun ei ollut rahaa, tehtiin lapsi ja Näin sodan armottomat kasvot.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnna Luoto
Teoksen nimiUnia ja enkeleitä : lapsuuteni Ylä-Savossa
SKUP-UNIA-E73817
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja