Anna-Maria Vilkuna : Kaupunki kuvissa IV

Tutustu Hämeenlinnan urheilun monipuoliseen historiaan 1900-luvun alussa valokuvien kautta. Tämä teos esittelee kaupungin olympia-ajan sekä innostavat urheilutapahtumat harvinaisin kuvin.
Kenelle: Paikallishistoriasta ja urheilun historiasta kiinnostuneille.
Hämeenlinna-Seuran suositussa Kaupunki kuvissa -sarjassa on ilmestynyt aiemmin kolme osaa. Ensimmäinen osa sisältää kuvia 1800-luvun lopulta ja 1900-luvun alusta, toinen osa 1930–1960-luvuilta ja kolmas osa 1960–1980-luvuilta. Tämä kirjasarjan neljäs osa on omistettu teemallisesti urheilukuville.
Hämeenlinna oli 1900-luvun alkuvuosikymmeninä monipuolinen urheilukaupunki. Kaupunkilaiset toimivat aktiivisesti seuroissa, järjestivät kilpailuja, pitivät yllä urheilupaikkoja ja osallistuivat kisoihin. Yleisöä saapui erilaisiin tapahtumiin enimmillään tuhansia.
Kirjakauppias Enok Rytkönen oli paljekameroineen paikalla aina, kun kotikaupungissa tapahtui jotain merkittävää. Hänen kiehtovan kuvakokoelmansa anti kertoo paitsi hameenlinnalaisten innostuksesta harrastaa ja seurata urheilua, niin myös kaupunkikuvan muuttumisesta ajan myötä. Teos sisältää valokuvia myös olympiaviikolta 1952, jolloin Hämeenlinna oli Helsingin ohella virallinen olympiakaupunki. Kirjan valokuvat ovat pääosin Hämeenlinnan kaupunginmuseon kokoelmista. Kirjan on toimittanut FT Anna-Maria Vilkuna.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Anna-Maria Vilkuna |
Teoksen nimi | Kaupunki kuvissa IV |