Annastiina Löppönen : On onnellista omistaa koti

51,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ON-O-5BBBAA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Annastiina Löppönen tarjoaa elämyksellisen katsauksen P. E. ja Ellen Svinhufvudin Kotkaniemen tilan historiaan ja suomalaiseen kotielämään 1900-luvun alussa.

P. E. ja Ellen Svinhufvud ostivat vuonna 1908 Kivijärven rannalta Luumäeltä Kotkaniemen tilan. Kotkaniemi peltoineen, hyötypuutarhoineen ja eläimineen oli erityisesti Ellen Svinhufvudille toteutunut unelma, paikka jossa maatalon emännän ja presidentin rouvan roolit saattoi yhdistää mutkattomasti. P.E. Svinhufvudin presidenttikaudella myös Kotkaniemessä edustettiin ja otettiin vastaan presidenttiparin vieraita, mutta Svinhufvudeille itselleen maatila oli loppuelämän rakas koti, jonne he poissa ollessaan kaipasivat aina takaisin.

On onnellista omistaa koti antaa kiehtovan ja yksityiskohtaisen kuvan elämästä Pehr ja Ellen Svinhufvudin Kotkaniemessä. Niin omavaraisuuden ihanteesta ja sisustuksen historiasta kuin säätyläiskodin sukupuolirooleista kertova teos avaa samalla kiinnostavan ikkunan suomalaisissa kodeissa 1900-luvun alussa tapahtuneisiin muutoksiin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnnastiina Löppönen
Teoksen nimiOn onnellista omistaa koti
SKUP-ON-O-5BBBAA
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja