Anne Kantola & Jecaterina Mantsinen & Omos ”Opa” Okoh : Kuin veljet – Totuus Suomen katujengeistä
Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUIN-CDC8B5

Tämä palkittu tietokirja pureutuu katujengien ilmiöön Suomessa ja avaa yhteiskuntamme piilossa olevia ongelmakohtia nuorten kokemusten ja asiantuntijahaastattelujen kautta.
Takakansi
"Ei meil oo mitään nimee." - ISAAQ"Jotku tekee musiikkii, jotku tekee rikoksii, jotku käy kouluu tai töis." - STEFAN
Vuonna 2021 Suomessa käynnistyi keskustelu katujengeistä. Niiden välisen väkivallan pelättiin eskaloituvan reviiririidoiksi pääkaupunkiseudulla. Poliisi varustautui, media rummutti, ja keskusteluissa varoiteltiin "Ruotsin tiestä".
Mitä Suomessa todella tapahtui tuolloin? Mitä nuorten miesten väkivallan takana on? Mistä näyttämisen halu kumpuaa?
Kuin veljet kertoo katugengi-ilmiöstä ja yhteiskuntamme sokeista pisteistä poikkeuksellisen tarkkanäköisesti.
Kirjaan on haastateltu parikymmentä poliisin katujengiläiseksi määrittelemää nuorta miestä. Heidän tarinansa piirtävät kuvan Suomesta, joka ei näyttäydy kaikille saavutettavana. Ääneen pääsevät myös heidän läheisensä, viranomaiset ja muut asiantuntijat.
Anne Kantola on Helsingin Sanomien rikostoimittaja. Jecaterina Mantsinen on Suuren Journalistipalkinnon saanut STT:n rikos- ja oikeustoimittaja. Omos "Opa" Okoh on entinen rikollinen ja huumekauppias, joka on nykyään monipuolinen luovan työn ammattilainen.
Esittely
Tiedonjulkistamisen valtionpalkinto 2025.Poikkeuksellisen tarkkanäköinen tietokirja katujengi-ilmiöstä ja yhteiskuntamme sokeista pisteistä.
Vuonna 2021 Suomessa käynnistyi keskustelu katujengeistä. Niiden välisen väkivallan pelättiin eskaloituvan reviirikiistoiksi pääkaupunkiseudulla. Poliisi varustautui, media rummutti, ja keskusteluissa varoiteltiin ”Ruotsin tiestä”.
Kuin veljet kertoo, mitä Suomessa todella tapahtui tuolloin. Mitä nuorten miesten väkivallan takana on? Mistä näyttämisen halu kumpuaa?
Kirjaan on haastateltu pariakymmentä poliisin katujengiläiseksi määrittelemää nuorta miestä. Heidän tarinansa piirtävät kuvan Suomesta, joka ei näyttäydy kaikille saavutettavana. Ääneen pääsevät myös heidän läheisensä, viranomaiset ja muut asiantuntijat.
Anne Kantola on Helsingin Sanomien rikostoimittaja. Jecaterina Mantsinen on Suuren Journalistipalkinnon saanut STT:n rikos- ja oikeustoimittaja. Omos ”Opa” Okoh on entinen rikollinen ja huumekauppias, joka on nykyään monipuolinen luovan työn ammattilainen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Anne Kantola & Jecaterina Mantsinen & Omos ”Opa” Okoh |
| Muut tekijät | Kannen suunnittelu tai taide: Maria Mitrunen ja Karun Verma |
| Teoksen nimi | Kuin veljet – Totuus Suomen katujengeistä |
| SKU | P-KUIN-CDC8B5 |
| Avainsanat | 2020-luku, jengit, rikollisuus, väkivaltarikokset, väkivalta, huumekauppa, sosiaaliset ongelmat, nuoret, nuoret aikuiset, nuorisorikollisuus, huumausainerikokset, rikoksentekijät, vangit, maahanmuuttajatausta, suomi |
