Annika Luther : Kadotettu metsä

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KADO-DE3108
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Annika Lutherin Kadotettu metsä on jännityslatautunut kuvaus nuorten selviytymistaistelusta arvaamattoman luonnon ja tuntemattomien ihmisten keskellä Suomen ja Venäjän rajamailla.

Kenelle: nuorille

Takakansi

KADOTETTU METSÄ
Annika Luther

En ymmärrä, kuinka juuri Ursula saattoi romahtaa niin täysin, vetäytyä vain omaan maailmaansa. Karhu yritti olla joukon johtaja, mutta joukkoa oli yhä vaikeampi johtaa. Me riitelimme koko ajan. — Tällaisissa tilanteissa on tosi helppoa paleltua kuoliaaksi, Karhu sanoi.

Esittely

Vaarallinen retki luonnon armoilla testaa nuorten henkistä mittaa
Suomenruotsalaisten lukiolaisten retki Kalmanjärven kansallispuistoon Suomen ja Venäjän
rajamailla muuttuu jo alkumatkasta taisteluksi hengissä selviämisestä.
Kanootit kaatuvat, porukka jakautuu kahtia, ja viisi kaverusta pelastautuu Venäjän
puolelle. Nuoret joutuvat eristäytyneeseen erämaakylään ja tapaavat siellä ensi alkuun ystävälliseltä
vaikuttavan lahkonjohtajan. Mies osoittautuu kuitenkin epäluotettavaksi, ja pakeneminen vaikuttaa
parhaalta vaihtoehdolta.
Mutta kuinka löytää kotiin ja sivilisaation pariin keskeltä loputonta erämaata"

Olemassaolon syvimpiä kysymyksiä taitavasti käsittelevä jännityskertomus pitää pihdeissään
loppuun saakka.
Annika Luther (s. 1958) toimii biologian ja maantiedon opettajana Tölö
gymnasiumissa. Hän on saanut nuortenromaanistaan Svenska litteratursällskapetin palkinnon sekä
Astrid och Bertel Apperbergin säätiön palkinnon.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnnika Luther
Teoksen nimiKadotettu metsä
AlkuteosSkogen som gud glömde
SKUP-KADO-DE3108
Avainsanatonnettomuudet, kansallispuistot, nuortenkirjallisuus, eräretkeily, jännityskirjallisuus, itä-suomi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja