Annika Sjögren : Kuin hiipuva hiillos
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUIN-80039D

Annika Sjögrenin "Kuin hiipuva hiillos" pureutuu psykologisen trillerin keinoin pelon, syyllisyyden ja katkeruuden synkkiin kerrostumiin keskiluokkaisen avioliiton kulissien takana.
Takakansi
Otteessaan pitävä psykologinen trilleri pelosta, syyllisyydestä ja katkeruudesta puhtoisten julkisivujen takanaArvostettu opettaja Sonja Walter on naimisissa hiljaisen Staffan Walterin kanssa. Kukaan keskiluokkaisen pariskunnan tuttavista ei tiedä, että Sonja pahoinpitelee Staffania. Ahdistuksissaan Staffan toivoo vaimonsa kuolemaa. Yllättäen Staffanin toive toteutuu. Elämä ei kuitenkaan muutu helpommaksi vaan piina pahenee entisestään, kun sattuma puuttuu peliin.
Esittely
Staffan Walter on hiljainen mies. Kukaan ulkopuolinen ei tiedä, että hänen vaimonsa lyö häntä. Ahdistuksissaan Staffan toivoo vaimonsa kuolemaa ja kirjoittaa synkistä ajatuksistaan salaa muistivihkoon.Sattuma puuttuu peliin ja toteuttaa Staffanin toiveen. Elämä ei kuitenkaan muutu helpommaksi, kuten hän oli olettanut, vaan piina pahenee. Kun Staffan saa selville uusia asioita lapsuudestaan, hän alkaa ajatella olevansa kirottu.
Sjögren osoittaa jo toistamiseen hallitsevansa psykologisen jännityksen. Esikoiskirja Ei liikahda lehtikään asetti koulumaailman raakuuden paljaana lukijan silmien eteen. Nyt Sjögren viiltää auki ulkopuolisten silmissä onnellisen avioliiton mätäpaiseet. Ihmisten kyvyttömyys ymmärtää itseään, saati toisiaan, kärjistyy painajaismaisella tavalla.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Annika Sjögren |
| Muut tekijät | Ida Takala |
| Teoksen nimi | Kuin hiipuva hiillos |
| Alkuteos | Som glöd blir till aska |
| SKU | P-KUIN-80039D |
