Annika Waenerberg (toim.) : Rooman kävijät : taiteen ja historian löytöretkiä

Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ROOM-E0AA1E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Rooman kävijät kokoaa yhteen taidehistorioitsijoiden tuoreet näkökulmat ikuiseen kaupunkiin, tarjoten lukijalle yllätyksellisiä kirjoituksia Rooman taiteesta, historiasta ja kulttuurista. Kirja avaa uusia ovia niin kaupungin visuaalisiin ilmiöihin kuin suomalaisiin Rooman-tutkijoihin.

Takakansi

ROOMAN-KÄVIJÄT on kiehtova artikkelikokoelma, joka karttaa perinteistä Rooma-esittelyä Suomalaisen taidehistoriotisijoiden matkassa sukelletaan kuiseviin katakombeihin, äänekkäisiin kuviin, 25-vuotiaan Emil Nervanderin kirjeisiin ja relikvilippaiden salaisuuksiin. Kirjoittajat käsittelevät kaupungin sään vaikutusta taiteeseen ja selaavat Eero Järnefeltin luonnoslehtiötä, jossa on peräkkäin kuvat Roomasta ja Kolin käkkyrämäntyistä. Entä mitä sukua Hugo Simbergin piruparka on San Clementen kirkon torvensoittajademonille?

Rooman-kävijät kurkottaa myös nykyhetkeen: miksi ikuiseen kaupunkiin matkustava turisti ottaa kahvilasta matkamuistoksi sokeripussin? Miten matkaopaskirjat vaikuttavat siihen, että Roomassa on pakko nähdä Espanjalaiset portaat ja heittää lantti Fontana di Treviin? Roomasta kaikki tietävät jotain, mutta Rooman-kävijät avaa uusia, jännittäviä näkökulmia niin suurkaupungin kokoiseen taiteen aarrearkkuun kuin siihen perehtyneisiin suomalaisiinkin.

Esittely

Yhdeksän taidehistorioitsijan matka ikuiseen kaupunkiin marraskuussa 2001 synnytti
sarjan kiehtovia kirjoituksia Rooman kirkoista, palatseista, raunioista, kokoelmista ja
näyttelyistä.
Kirjan artikkelit karttavat kuitenkin perinteistä Rooma-esittelyä. Ne esittelevät
kaupungin sään ilmenemistä maalauksissa, elämää kuhisevia katakombeja, äänekkäitä
maalauksia, Eero Järnefeltin Rooman-aikaa ja matkaoppaiden kuvaa kaupungista.

"Roomassa matkailija tuntee olevansa suuressa museossa, jonka kaikkia huoneita hän
ei ehdi koskaan katsomaan."
Katariina Roivas

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAnnika Waenerberg (toim.)
Teoksen nimiRooman kävijät : taiteen ja historian löytöretkiä
SKUP-ROOM-E0AA1E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja