Antti Hyry : Leveitä lautoja
30,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LEVE-36318A

Antti Hyryn "Leveitä lautoja" sisältää neljä novellia, joissa arkiset hetket ja tapahtumat saavat merkityksensä lempeän hitaasti ja tarkkanäköisesti kuvatun suomalaisen elämän kautta.
Antti Hyryn uusin kirja sisältää neljä novellia, 'Leveitä lautoja', 'Kesäkuu', 'Suolla' ja 'Lippa', jotka lähtevät arkisista tavanomaisista tilanteista; jokainen hetki on hyvä elää ja yhtä arvokas kuin muukin. Jotakin sanomattoman lämmintä ja pehmeistä on Hyryn tavassa kuvata suolla olevia hillanpoimijoita, heidän oloaan ja ajatuksiaan, tai leveiden lautojen tekoa ensiluokkaisista tukeista. Mutta vastustamaton verkkkaisuus ja hartaus millä Hyry ihmisistä ja tapahtumista puhuu, ovat vain toinen puoli hänen kirjailijakuvaansa. Kerrontaan kuuluu usein erottautumattomasti suomalaista kinttupolkua, humoria, jolla neuvataan kestää elämän iskut, joskus pientä, sitä suurta naurua, joka sitten laukaistaan pienellä sanalla, toteamuksella, tai vain antamalla tilanteen raueta. Ja myös Hyryn tapa puhua, elää ja ajatella on esillä ehkä selvemmin kuin aikaisemmin: »Hän mietti sitä, kuinka aina uudet tekeillä olevat lautarakennukset olivat, kun niitä katsoi, tehneet jotenkin hyvää, oli tuntunut, kuin maailma ei vielä olisikaan ihan lopussa niin kuin sitä tuhansia vuosia on ennustettu, vaan uudistuisi.»
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Antti Hyry |
| Teoksen nimi | Leveitä lautoja |
| SKU | P-LEVE-36318A |
| Avainsanat | novellit |
