Antti Vihinen : Punainen prinsessa

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PUNA-789E15
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Koukuttava rikosromaani vie lukijan kansainväliseen takaa-ajoon Baader-Meinhof-ryhmän jäljille, jossa salaperäisen naisen murha ravistelee Suomen ja Saksan viranomaisia. Teos kertoo väkivallan ja omankädenoikeuden kietoutumisesta lähihistorian tapahtumiin.

Kenelle: aikuisille

Takakansi

Tampereen Pyhäjärvestä löytyy murhatun naisen ruumis. Tutkimukset johtavat keskusrikospoliisin Markus Berglundin ja Jari Ruokosalmen täysin odottamattomaan suuntaan, Eurooppaa 1970-luvulla terrorisoineneen Baader-Meinhof-ryhmän lähteille.
Yksi uhri ei riitä: kylmäverinen Punainen armeijakunta RAF näyttää aloittavan iskunsa uudelleen. Murhaajan etsintä käynnistää kiivaan ajojahdin Suomessa ja Saksassa.
Mysteeri vie tamperelaiskaksikon syvälle RAF:n ja sen ikonisten johtohahmojen menneisyyteen. Mikä saa uskomaan fanaattisesti oman käden oikeuteen? Väkivaltaisten ratkaisujen aika ei ole ohi.

Antti Vihisen uusi Vaaran värit -dekkarisarja ammentaa ihmiselien, politiikan ja historian synkimmistä syövereistä tamperelaisella otteella.

Esittely

Tampereen Pyhäjärvellä vietetään juhannusta perinteikkäästi: yksi hukkunut. Kuolleen naisen henkilöllisyyttä selvittämään hälytetään komisario Markus Berglund ja hänen aisaparinsa Ruokosalmi. Murhatutkimukset johtavat poliisin täysin odottamattomaan suuntaan ja 70-lukulaisia kuohuttaneen Baader-Meinhof-terrorismin lähteille. Kuka arvoituksellinen nainen oikein on?

Uutinen kantautuu pian Tampereelta suureen maailmaan. Koko juttu on paisua yli äyräidensä viimeistään silloin, kun Saksan turvallisuuspalvelu ja sen kenttäjohtaja Sandra Klinger ottavat ohjat käsiinsä. Onko kylmäverinen RAF-terroristiryhmä tehnyt paluun?

Mysteeri vie syvälle RAF:n ja sen ikonisten johtohahmojen, Andreas Baaderin, Ulrike Meinhofin ja Gudrun Ensslinin menneisyyteen. Samalla se kurkottaa ihmismielen synkimpiin syövereihin ja kysyy, mikä saa ihmisen uskomaan fanaattisesti oman käden oikeuteen.

Terroristien jäljet kulkevat Tampereelta Berliiniin, Helsingistä Hampuriin ja Stammheimin vankilasta Hervantaan. Koukuttava rikosromaani ammentaa lähimenneisyydestämme, jossa on jotakin pelottavan tuttua.

Antti Vihinen (s. 1961) on kirjailija ja monipuolinen kulttuurivaikuttaja. Hänen tiensä tamperelaisesta bändibussista kulttuuriteorian professoriksi Saksaan on uskomaton seikkailu. Hampurin yliopistossa Vihisen kurssitoverina oli Ulrike Meinhofin tytär, jonka tarina ei jättänyt häntä rauhaan. Niinpä hän perehtyi RAF:n toimintaan perin pohjin ja rakensi dekkarinsa aiheen ympärille. Vihinen on työskennellyt suomalaisen kulttuuriviennin tehtävissä Berliinissa ja Sibeliustalon johtajana Lahdessa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAntti Vihinen
Teoksen nimiPunainen prinsessa
SKUP-PUNA-789E15
AvainsanatBaader-Meinhof­, RAF, terrorismi
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja