Antto Terras : Viron mafia
19,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIRO-DF5C32

Antto Terras explores the notorious era of organized crime in Estonia, revealing a time when legality and illegality intertwined. The book uncovers the blurred lines between professionalism and corruption during Estonia’s golden age of crime.
Takakansi
MILLAINEN OLI VIRON MAFIA?Viron rikollisuuden kultakausi kesti toistakymmentä vuotta. Kaikelle toiminnalle löytyi omat ammattitaitoiset operaattorinsa. Suomalaisten kuppaaminen, kiinteistökeplottelu, paritustoiminta, suojelun tarjoaminen, huume- ja alkoholikauppa, taksibisnes – ansaitsemiskeinot hiottiin vuosien saatossa täydellisiksi.
Vapautuneessa Virossa kukoistivat niin kauppa kuin laittomuus. Virkamiestä ja mafiamiestä ei pystynyt läheskään aina erottamaan toisistaan. Rahalla sai paljon, ja lahjuksilla loput. Viro oli sijaintinsa vuoksi haluttu toimintaympäristö, ja pienessä maassa reviirejä oli helppo jakaa ja valvoa. Moni menneen maailman metallikuningatar tai torijumala on tänään haudassa tai eläkkeellä, mutta muutamasta on jalostunut kunniallinen liiketoimintahenkilö, ja toiset ovat loikanneet politiikkaan.
Antto Terras kertoo Viron mafian koko tarinan hulvattomalla, koukuttavalla tyylillään.
Esittely
Antto Terras kertoo eteläisen naapurimme Viron järjestäytyneen rikollisuuden koko tarinan, alkulaukauksista loppuräjähdykseen.Viron rikollisuuden kultakausi kesti toistakymmentä vuotta. Kaikelle toiminnalle löytyi omat ammattitaitoiset operaattorinsa. Suomalaisten kuppaaminen, kiinteistökeplottelu, paritustoiminta, suomalaisten kuppaaminen, suojelun tarjoaminen, huume- ja alkoholikauppa, taksibisnes – ansaitsemiskeinot hiottiin vuosien saatossa toiminnaltaan täydellisiksi.
Vapautuneessa Virossa kukoisti niin kauppa kuin laittomuus. Virkamiestä ja mafiamiestä ei pystynyt läheskään aina erottamaan. Rahalla sai paljon, ja lahjuksilla loput.
Viro oli sijaintinsa vuoksi haluttu toimintaympäristö, ja paikallisten kriminaalien rinnalla ahkeroivat slaavit ja lähes kaikki Kaukasuksen kansat. Pienessä maassa reviirejä oli helppo jakaa ja valvoa.
Moni menneen maailman metallikuningatar tai torijumala on tänään haudassa tai eläkkeellä, mutta muutamasta on jalostunut kunniallinen liiketoimintahenkilö, ja toiset ovat loikanneet politiikkaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Antto Terras |
| Teoksen nimi | Viron mafia |
| SKU | P-VIRO-DF5C32 |
