Arja Paasio : Unelmien leikkimökit
14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-UNEL-07CF52

Unelmien leikkimökit johdattaa inspiroivalle matkalle suomalaisten leikkimökkien historiaan ja monimuotoisuuteen, tarjoten runsaasti ideoita ja tarinoita piharakentamisen ystäville. Kirja esittelee kekseliäitä ratkaisuja ja kertoo, miten leikkimökeistä tulee osa sukupolvia yhdistävää pihakulttuuria.
Takakansi
Salaseuran kokoushuone, äidin sisustusprojekti tai kesäinen vierasmaja — leikkimökistä on moneksi! Unelmien leikkimökit innoittaa jokaista leikkimökin rakentajaa. Onko pihalle suunnitteilla sievä piparkakkutalo, kierrätysmateriaaleista rakennettu minimaja vai kenties koko suvun kesähuone? Leikkimökin suunnittelussa rajana on vain oma mielikuvitus, sillä leikkimökin voi rakentaa vaikkapa suuresta tynnyristä tai ihanasta puuhevosestra, ja kun pojat naputtelevat lähimetsikköön lautaraman, ei silloinkaan olla kovin kaukana leikkimökkien kiehtovasta maailmasta. Tavallisten suomalaispihojen leikkimökit kertovat tarinoita, joihin kuuluvat niin hiekkakakut kuin mökkien kevätsiivouksetkin. Unelmien leikkimökit antaa hyviä vinkkejä leikkimökkiä suunnitteleville. Kirjassa on piirustukset perinteiseen leikkimökkiin ja puun suojaan rakennettuun leikkitaliin. Kirja kertoo paljon myös leikkimökkien historiasta: esimerkiksi Kullan kartanon maille rakennettu 1900-luvun alkupuolella täydellinen pikkutalo oikeine helloineen ja nimikoituine pyyhkeineen. Vanhoissa leikkimökeissä yhä uudet sukupolvet ovat löytäneet leikkimökkileikkien ilon ja riemun.Arja Paasio on aiemmin kirjoittanut suuren suosion saaneen teoksen Unelmien huvimajat.
Esittely
Leikkimökki rakennetaan omille lapsille, lastenlasten riemuksi tai vaikkapa vain itselle, pihan koristukseksi ja iloksi. Leikkimökki voi olla mitä vain: lasten oma leikkipaikka, salaseuran kokoushuone - tai äidin sisustusprojekti. Kun lapset kasvavat, mökistä tulee varasto tai kesäinen vierasmaja. Ja voihan käydä niinkin, että leikkimökki saa lahota unohdettuna pihan reunalla - kunnes uusi sukupolvi valtaa sen omiin leikkeihinsä.Unelmien leikkimökit vie kierrokselle leikkimökkien historiaan ja nykypäivään. Kartanoiden ja porvariskotien historiallisten pikkutalojen lisäksi kirjassa vieraillaan tavallisten suomalaispihojen leikkimökeissä. Miltä näyttää kierrätyshirsistä tehty punainen mökki? Entä millainen leikkimökki on syntynyt suuresta tynnyristä tai vanhasta puuveneestä? Kymmenet ihmiset ovat avanneet pihojensa portit ja kertoneet leikkimökkiensä tarinat.
Unelmien leikkimökit -kirjasta löytyy runsaasti innoitusta myös oman leikkimökin rakentajille. Onko haaveissa sievä piparkakkutalo vai kierrätysmateriaalista rakennettu minimaja vai kenties koko suvun kesähuone? Vain oma kekseliäisyys asettaa rajat sille, millainen leikkimökki voi olla. Kirjassa seurataan yhden leikkimökin rakentamista suunnittelusta koristeluun saakka.
Kirjassa on myös sisutusarkkitehti Markku Norsin piirustukset, joista voi hakea innoitusta siihen, miltä voisi näyttää puun suojiin rakennettu leikkitila.
Vapaa kirjoittaja ja valokuvaaja Arja Paasio on kirjaa varten kiertänyt ympäri Suomea ja kuvannut leikkimökkejä innoitukseksi ja ihastukseksi kaikille. Hän on aiemmin kirjoittanut suuren suosion saaneen teoksen Unelmien huvimajat (2009).
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Arja Paasio |
| Teoksen nimi | Unelmien leikkimökit |
| SKU | P-UNEL-07CF52 |
| Avainsanat | historia, rakentaminen, piharakentaminen, museot, majat, leikkimökit, leikkipaikat |
