Arja Puikkonen : Löytölintu

8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LOYT-069471
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Arja Puikkosen 'Löytölintu' on seikkailullinen saturomaani, jossa petokset, uskollisuus ja oman tien etsintä kietoutuvat kiehtovaksi tarinaksi. Teos tuo Grimmin satujen ikiaikaisen lumon nykylukijalle ja jatkaa itsenäisesti romaania Äänihäkki.

Kenelle: Lapset ja nuoret

Haidakun kuninkaidenpalatsissa asuu omapäinen Liita, joka jo lapsena vaihtaa nimensä Liitoksi. Hän tahtoisi mieluiten olla lintu. Liito ja hänen kasvikumppaninsa Oka vannovat: – Jos et sinä hylkää minua, niin en minäkään sinua. – En kiipäivinäni. Mutta Oka katoaa, ja Liito haetaan vieraaksi vauraan Utinmaan hoviin. Nauravainen prinssi Morin liehittelee Liitoa, jota ryhdytään kiireesti kouluttamaan hovin erikoisille tavoille. Mutta kuka on Utinmaan hovin tallipoika, jossa on Liiton mielestä jotain tuttua? Miksi prinssin rakkaus alkaa tuntua pelottavalta? Polttaako Liito siipensä?

Arja ja Emma Puikkosen – äidin ja tyttären – teos kertoo petoksista, uskollisuudesta ja oman tiensä löytämisestä. Seikkailullisessa romaanissa on Grimmin satujen ikiaikaista lumoa. Se on itsenäistä jatkoa saturomaanille Äänihäkki.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäArja Puikkonen
Muut tekijätArja Puikkonen & Emma Puikkonen ym.
Teoksen nimiLöytölintu
SKUP-LOYT-069471
Avainsanatystävyys, prinsessat, identiteetti, petos, seikkailu, uskollisuus, hovit, lapsuudenystävät
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja